Unijny komisarz złożył wniosek. Chce przedłużenia embarga na zboże z Ukrainy

Michael Hager, szef gabinetu unijnego komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa złożył wniosek o przedłużenie zakazu importu zboża z Ukrainy - podaje RMF FM.

Wniosek wysokiego urzędnika Komisji Europejskiej "oparty jest na analizie sytuacji rynkowej, uwzględnia niskie ceny, brak możliwości magazynowania zboża w krajach sąsiadujących z Ukrainą oraz rosnący ukraiński eksport do innych krajów UE z pominięciem Polski, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Węgier" - wskazuje stacja. Zakaz importu ukraińskiego zboża do Polski, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Węgier obowiązuje do 15 września.

Zobacz wideo Morawiecki przedstawił działanie rządu w sprawie zbóż. "Nie będziemy się oglądać na brukselskich biurokratów"

Zboże z Ukrainy. Polska chce przedłużyć embargo

Polski rząd domaga się przedłużenia embarga na produkty rolne z Ukrainy. Premier Mateusz Morawiecki przekazał we wtorek w wieczornym wystąpieniu, że po 15 września Polska utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża. - Embargo będzie dalej obowiązywać. Nie pozwolimy, aby ukraińskie zboże zdestabilizowało polską wieś. Interesy polskich rolników, polskiej wsi, ale i milionów polskich konsumentów będą dla rządu Prawa i Sprawiedliwości zawsze na pierwszym miejscu - zapewnił szef rządu.

Ukraina groziła, że pozwie Polskę i UE do Światowej Organizacji Handlu

Władze Ukrainy zapowiadały już wcześniej, że Polska i Unia Europejska zostaną pozwane do Światowej Organizacji Handlu (WTO), jeśli po 15 września wprowadzone zostaną jakiekolwiek zakazy dotyczące importu ukraińskich produktów zbożowych. - Z pełnym szacunkiem i wdzięcznością dla Polski, w przypadku wprowadzenia jakichkolwiek zakazów [po 15 września - przyp. red.], Ukraina wniesie pozew przeciwko Polsce i Unii Europejskiej do Światowej Organizacji Handlu - zapowiadał ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kachka w rozmowie z Politico. W ocenie Kijowa, wprowadzone ograniczenia naruszają umowę o wolnym handlu UE-Ukraina z 2014 roku.

Minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił w środę w Programie 3. Polskiego Radia, że Polska nie ulegnie presji Kijowa w kwestii zniesienia embarga na import zboża z Ukrainy. - Strona ukraińska gra twardo, czasami przekracza pewne granice tej gry dyplomatycznej, natomiast na nas nie robi to wrażenia - stwierdził wiceminister. - Strona ukraińska też powinna z tego wyciągnąć wnioski, czy opłaca jej się w tej chwili stosunki nadwyrężać - dodał.

Więcej o: