Inflacja w USA znów przyspieszyła. Dolar zareagował, złoty odetchnął z ulgą

Inflacja konsumencka w USA w sierpniu wzrosła nieco powyżej oczekiwań analityków. Spadła natomiast inflacja bazowa. Nowe dane natychmiast wpłynęły na kurs dolara. Tymczasem ekonomiści oceniają, że Fed zakończył cykl podwyżek stóp procentowych, a nawet mówią już o obniżce.
Zobacz wideo Spadek złotówki będzie odczuwalny dla kieszeni przeciętnego Polaka

W sierpniu inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych przyspieszyła, do 3,7 procent licząc rok do roku wobec 3,2 procent w lipcu - podało Biuro Statystyki Pracy (BLS) w środowym komunikacie. Rynkowy konsensus zakładał wzrost o 3,6 proc. Z kolei w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,6 proc. Roczna dynamika CPI w Stanach Zjednoczonych wzrosła drugi miesiąc z rzędu. Wcześniej natomiast spadała przez 12 miesięcy z rzędu. Z kolei inflacja bazowa (bez uwzględniania cen żywności, paliw i energii) spadła z 4,7 proc. do 4,3 proc., a liczona w ujęciu miesięcznym przyspieszyła z 0,2 proc. do 0,3 proc. (prognoza zakładała 0,2 proc.).

Inflacja w USA. Widać przyspieszenie

Przyspieszenie inflacji CPI to głównie efekt ubiegłorocznej niskiej bazy na paliwach - wskazują analitycy banku Pekao. "Utrzymany trend dezinflacji bazowej oznacza brak przesłanek do podwyżek Fed" - komentują w mediach społecznościowych.

Ekonomiści PKO Banku Polskiego oceniają, że skala natężenia procesów inflacyjnych w USA ustępuje i będzie ustępowała w przyszłości. "W konsekwencji dezinflacji, do realnych wzrostów wróciły wynagrodzenia godzinowe w sektorze prywatnym, co redukuje ryzyko recesji" - czytamy.

Według Agencji Bloomberga, która powołuje się na ekonomistów największych banków w Ameryce Północnej, Fed (System Rezerwy Federalnej w USA, odpowiednik naszego NBP) już zakończył cykl podwyżek stóp procentowych, a w 2024 roku prawdopodobnie obniży je o około jeden punkt procentowy. Również ekonomiści, na których powołuje się Agencja Reutera, uważają, że 19-20 września na kolejnym posiedzeniu Fed nie zostaną ogłoszone podwyżki stóp.

Inflacja w USA. Dolar zareagował

Najnowsze dane o inflacji z USA nie pozostały bez wpływu na dolara. W środę o godzinie 17:10 amerykańska waluta traciła w tempie 0,75 procent od poprzedniego zamknięcia. Jeden "zielony" kosztuje około 4,30 zł.

Kurs dolaraKurs dolara Wykres: Stooq.pl

Jeszcze mocniejsze spadki notują pozostałe główne waluty. Za euro, które straciło na wartości 0,94 procent, płacimy 4,62 zł. Frank szwajcarski jest po 4,82 zł (spadek o 0,87 proc.), a funt szterling (0,77 proc. w dół) kosztuje 5,37 zł.

Więcej o: