Niespodziewane wyniki amerykańskich badań. Pracownicy po awansie znacznie częściej odchodzą z firmy

Badania amerykańskiego instytutu ADP Research wskazują, że pracownicy po awansie częściej decydują się na odejście z pracy. Eksperci podejrzewają, że główną przyczyną tego nieoczekiwanego efektu może być wzrost pewności siebie pracownika. Czasem może on jednak wynikać również z innych czynników.

Większość zatrudnionych dąży do poszerzania swoich zdolności, rozwijania swojej kariery i  awansowania. Z kolei wielu pracodawców sądzi, że awansując pracownika okazują uznanie dla jego zasług oraz zwiększają jego zaangażowanie i oddanie. Ostatnie badanie instytutu ADP Research pokazuje jednak, że prawda jest zupełnie inna.

Zobacz wideo Czy czekają nas masowe zwolnienia? "Pracowników, talentów wciąż brakuje"

Pracownicy po awansie częściej odchodzą z pracy. Amerykański instytut przedstawia wyniki badań

Instytut ADP Research przeprowadził badanie na grupie 1,2 miliona ludzi pracujących w firmach zatrudniających co najmniej tysiąc pracowników. Wykorzystane zostały dane z okresu między 2019 a 2022 rokiem. Z badania wynika, że pracownik po otrzymaniu awansu jest bardziej skory do opuszczenia swojego pracodawcy niż ten, który awansu nie otrzymał.

Model statystyczny opracowany przez ADP Research wskazuje, że średnio 29 proc. awansujących pracowników zmienia swoje miejsce pracy w ciągu miesiąca. W przypadku pracowników, którzy nie awansowali, szansa ta wynosi 18 proc. Według otrzymanych wyników wyższe prawdopodobieństwo odejścia z pracy utrzymuje się w okresie sześciu miesięcy po awansie. Po tym czasie zrównuje się ono z szansą rezygnacji pracowników, którzy awansu nie otrzymali.

Awans zwiększa ryzyko odejścia pracownika. Eksperci podają możliwe przyczyny

Badacze sugerują, że w przypadku awansu pracownik może nabrać większej pewności siebie, dzięki której podejmie decyzję o szukaniu innego miejsca pracy. Wskazują jednak również, że powód rezygnacji może być zupełnie inny. Pracownik po awansie może zmienić pracę, jeśli uzna, że zwiększył się jego zakres obowiązków, ale nie został odpowiednio przygotowany i nie otrzymał oczekiwanej podwyżki wynagrodzenia.

Jak dowiadujemy się z raportu, szansa zmiany miejsca pracy jest sześć razy wyższa w przypadku osób pracujących na stanowisku, które nie wymaga kwalifikacji lub wyższego wykształcenia. W ich przypadku prawdopodobieństwo zrezygnowania z pracy utrzymywało się także na wysokim poziomie przez dłuższy okres. Prawdopodobieństwo zmiany pracy po otrzymaniu awansu jest znacznie niższe w przypadku pracowników zajmujących stanowiska wymagające specjalistycznego przygotowania. Im wyższe są wymagania, tym krócej utrzymuje się również ryzyko opuszczenia obecnego pracodawcy.  

Więcej o: