5 tysięcy zł i więcej za staż małżeński? Decyzja może zapaść jeszcze przed wyborami

Projekt zakładający wypłatę pieniędzy dla par z długim stażem małżeńskim trafił do Senatu, a decyzja w jego sprawie ma zapaść jeszcze przed wyborami. Świadczenie byłoby wypłacane po spełnieniu kilku warunków. Do tej pory nagrody, na które mogło liczyć wieloletnie małżeństwo, były przekazywane w formie dyplomów i medali.

Petycja w sprawie wypłat pieniędzy dla par seniorskich z długim stażem małżeńskim jest obecnie procedowana w parlamencie - trafiła do Senatu. Ta inicjatywa obywatelska zakłada finansowe nagrody za staż małżeński w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych. Jej dalsze losy mają być znane już wkrótce.

Zobacz wideo Czym właściwie są emerytury stażowe?

Seniorzy dostaną pieniądze za staż małżeński. Co zakłada projekt, który trafił do Senatu?

Według doniesień portalu Strefa Biznesu wiele wskazuje, że Senat i Sejm podejmą decyzję w sprawie ewentualnego wejścia projektu w życie jeszcze przed wyborami. Świadczenie otrzymałyby małżeństwa, które mają co najmniej 50-letni nieprzerwany staż. Jednorazowa kwota wypłacana z okazji 50. rocznicy wyniosłaby wówczas 5 tysięcy złotych. Nagroda finansowa w przypadku małżeństw z większym stażem wyniosłaby:

  • 5500 zł przy stażu małżeńskim wynoszącym 55 lat (rocznica szmaragdowa/platynowa),
  • 6000 zł przy stażu wynoszącym 60 lat (rocznica diamentowa),
  • 6500 zł przy stażu wynoszącym 65 lat (rocznica żelazna),
  • 7000 zł przy stażu wynoszącym 70 lat (rocznica kamienna),
  • 7500 zł przy stażu wynoszącym 75 lat (rocznica brylantowa),
  • 8000 zł przy stażu wynoszącym 80 lat (rocznica dębowa).

Jak otrzymać świadczenie za staż małżeński? Projekt czeka na rozpatrzenie

W petycji wskazano, że świadczenie byłoby wypłacane po przedstawieniu odpowiednich dokumentów i złożeniu wniosku. "Świadczenie wypłaca się po przedstawieniu zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego potwierdzającego staż małżeński małżonków. Wydanie zaświadczenia jest wolne od opłaty"  - czytamy w petycji. Świadczenia wypłacane byłyby na wniosek małżonków z budżetu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Przysługiwałoby także pozostałemu przy życiu małżonkowi, o ile drugi z małżonków zmarł już po złożeniu wniosku o przyznanie świadczenia.

Obecnie wiadomo, że projekt zyskał poparcie senatorów, po głosowaniu zostanie on skierowany do Sejmu. Jeżeli zostanie przyjęty, ostatnim etapem będzie podpisanie ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę. Obecnie nagrody otrzymywane za staż małżeński były przekazywane w formie kwiatów, dyplomów i medali od prezydenta. 

Jak informowaliśmy, seniorzy mogą w najbliższym czasie liczyć na wypłatę przez ZUS 14. emerytury. W piątek 15 września otrzyma je około 1,5 mln osób. Po kolejnej serii przelewów wypłaconych zostanie łącznie około 10 mld zł. Świadczenie otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln osób. ZUS rozpoczął wypłatę 14. emerytur we wrześniu.

Więcej o: