Stawki dla członków komisji wyborczych. wzrosną o 75 proc. 15 września mija termin zgłoszeń

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, ile wyniosą tegoroczne stawki dla członków komisji wyborczych. Osoby pracujące w komisjach będą mogły zarobić nawet kilkaset złotych więcej niż podczas wyborów parlamentarnych z 2019 roku. Termin zgłaszania członków obwodowych komisji wyborczych minie 15 września.

Do 15 września można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. PKW ogłosiła, że wynagrodzenie za pracę podczas najbliższych wyborów parlamentarnych będzie nawet 75 proc. wyższe niż cztery lata temu. Co więcej, diety członków komisji są zwolnione z opodatkowania, więc nie będzie trzeba ich uwzględniać w deklaracji PIT.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 162 [zawiera autopromocję]

PKW ustaliła stawki za pracę w komisjach wyborczych. Przewodniczący dostaną 800 zł diety

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, ile wyniosą wynagrodzenia dla przewodniczących, wiceprzewodniczących i członków komisji wyborczych. Będzie to odpowiednio 800, 700 i 600 złotych. Oznacza to, że w porównaniu z wyborami parlamentarnymi w 2019 roku wynagrodzenia wzrosną o 300 złotych w przypadku przewodniczących oraz ich zastępców. Członkowie komisji zarobią 250 zł więcej.

Główny doradca podatkowy w firmie inFakt Piotr Juszczyk wyjaśnił, dlaczego wynagrodzenia te nie podlegają opodatkowaniu. - Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych diety i zwroty kosztów otrzymane przez osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie są zwolnione z opodatkowania do kwoty 3 tys. zł miesięcznie. Diety otrzymywane przez członków komisji nie podlegają więc opodatkowaniu. Nie trzeba ich także uwzględniać w zeznaniu rocznym PIT - powiedział Piotr Juszczyk cytowany przez portal pit.pl.

Wybory 2023. Obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane do 25 września. Kto może w nich zasiadać?

W komisjach wyborczych mogą zasiadać pełnoletni obywatele Polski, którzy posiadają pełnię praw publicznych i nie kandydują w wyborach. Osoby, którą chcą uczestniczyć w pracach komisji, powinny w tym celu skontaktować się z komitetem wyborczym lub samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę urzędnikowi wyborczemu w urzędzie gminy albo komisarzowi wyborczemu. Obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane do 25 września 2023 roku.

Więcej o: