Sklep w niedziele był wypożyczalnią sprzętu sportowego. Jest wyrok Sądu Najwyższego

Przedsiębiorcy korzystają z wyjątku od zakazu handlu w niedziele i otwierają sklepy metodą "na wypożyczalnię sprzętu sportowego". Państwowa Inspekcja Pracy liczy, że najnowszy wyrok Sądu Najwyższego niebawem to zmieni.

Sąd Najwyższy w środę (13 września) rozstrzygnął kasację wniesioną przez prokuratora generalnego na wniosek Głównego Inspektora Pracy na niekorzyść obwinionego. Chodzi o przedsiębiorcę, który chciał ominąć zakaz handlu w niedziele. W związku z tym w swoich 11 placówkach wystawił sprzęt sportowy i umożliwił jego wypożyczenie klientom. 

Zobacz wideo Policjanci ze świętokrzyskiej drogówki sprawdzali zachowanie kierowców ciężarówek. Wszystko w związku z nowym zakazem

Zakaz handlu w niedziele. Sąd Najwyższy przekazał sprawę do ponownego rozpoznania

Przedsiębiorca swój krok uzasadnił wyjątkiem od zakazu handlu w niedziele przewidzianym dla "placówek handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku".

Sąd rejonowy uznał przedsiębiorcę za winnego powierzenia pracownikom wykonywania pracy w niedzielę i wymierzył grzywnę w wysokości pięciu tys. zł. Obrońca oskarżonego wniósł apelację, a Sąd Okręgowy w Tarnowie uznał, że sąd pierwszej instancji dokonał błędnej interpretacji przepisu art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o niedzielach. Następnie sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Tarnowie i przekazał ją do sądu okręgowego do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.

Państwowa Inspekcja Pracy usatysfakcjonowana. Liczy na zmiany

Sąd Najwyższy podzielił stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy i prokuratora generalnego. "Zgodnie z interpretacją przyjętą przez oba te organy, a podzieloną przez Sąd Najwyższy, możliwość korzystania z wyjątku, którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, nie zachodzi w sytuacji, gdy na terenie placówki handlowej zorganizowana zostanie wypożyczalnia sprzętu sportowego i rekreacyjnego, wypożyczalnia książek, itp." - cytuje stanowisko PIP portal Wiadomości Handlowe.

- Jestem osobiście usatysfakcjonowana orzeczeniem Sądu Najwyższego. Państwowa Inspekcja Pracy od początku stała na stanowisku, że interpretacja przyjęta przez inspektorów pracy oraz nasz urząd jest właściwa - skomentowała Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy. - Mam też nadzieję, że w przyszłości przedsiębiorcy, którzy chcieliby w ten sposób obchodzić zakaz handlu w niedziele, rozważą tę kwestię w kontekście zapadłego wyroku - dodała.

Więcej o: