Pomorskie. Ksiądz chciał kupić wartą miliony działkę za 1 proc. ceny. Jest oświadczenie wójta gminy

Proboszcz pomorskiej parafii w Pszczółkach zwrócił się do tamtejszych radnych, bo chce kupić jedną z gminnych nieruchomości. Działkę o wartości dwóch milionów złotych duchowny chciałby nabyć z 99-procentową bonifikatą. Po miesiącach batalii wójt gminy opublikował oświadczenie.

Spór rozpoczął się jesienią ubiegłego roku. Ksiądz Józef Urban, proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach (woj. pomorskie), chciał nabyć działkę pod budowę nowego kościoła. Z prośbą o sprzedaż nieruchomości w pobliskim Skowarczu, wartej blisko dwa miliony złotych, zwrócił się do pszczółkowskiej rady gminy. Duchowny jednak nie miał zamiaru płacić pełnej sumy. Zamiast tego powołał się na polskie prawo, które umożliwia mu uzyskanie 99-procentowej bonifikaty na kupno działki celem sprawowania kultu religijnego. 

Zobacz wideo Radosław Fogiel: Nie będzie nam Donald Tusk ustalał dynamiki kampanii

Pomorskie. Ksiądz chciał działkę za 1 procent wartości. Oświadczenie wójta 

Na początku września 2023 roku doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli kościoła w Pszczółkach z tamtejszymi radnymi. W minioną środę wójt gminy Maciej Urbanek opublikował oświadczenie w związku z wizytą duchownego. W piśmie podkreślił, że władze "nie oponują inicjatywie" oraz popierają "przedsięwzięcia mające na celu rozwój duchowy mieszkańców". Zaznaczył jednak, że gmina podtrzymuje dotychczasowe stanowisko, które zakłada m.in.: sprzedaż działki po cenie rynkowej oraz brak bonifikaty. Co więcej, przedstawiciel gminy zaznaczył, że w kwestii sprzedaży proponowano duchownemu system ratalny, aby umożliwić mu mniej wymagający sposób nabycia nieruchomości

Uczciwość i rzetelność powoduje, że nie możemy zmienić uprzednio wyrażonego pisemnego stanowiska. Musimy być wierni własnym słowom i oczekiwaniom Mieszkańców. Pamięta Ksiądz Proboszcz, iż dwukrotnie proponowaliśmy, aby Ksiądz rozważył ratalny sposób zapłaty za nieruchomość, o którą się ubiega. Ewentualne raty w spłacie ceny stanowią istotny i niezaprzeczalny ukłon w stronę Kościoła

- podkreślił Urbanek.

Wójt gminy Pszczółki: Nie istnieje żaden przepis mówiący o preferencyjnych warunkach dla parafii

W dalszej części komunikatu wójt gminy Pszczółki odniósł się także do aktów prawnych dotyczących możliwości przekazywania majątku gminy kościelnym osobom prawnym. Jak podkreślił, według obowiązującego prawa parafia może nabywać, posiadać lub zbywać dowolne mienie oraz zarządzać swoim majątkiem, jednak według ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP nie istnieje żaden przepis mówiący o preferencyjnych warunkach lub ulgach przysługujących parafii w przypadku takich transakcji. Samorządowiec dodał także, że rozważa wystąpienia z wnioskiem do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z prośbą o ocenę i konsultację w tej sprawie. Zaapelował przy tym do proboszcza, o określenie konkretnych granic i powierzchnię działki, którą chce nabyć.

Więcej o: