O decyzji polskiego rządu poinformował między innymi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. "W związku z błędną decyzją KE o nieprzedłużeniu embarga na zboże z UA, zgodnie z poleceniem Mateusza Morawieckiego i całej Rady Ministrów podpisałem rozporządzenie krajowe utrzymujące embargo. Rozporządzenie jest bezterminowe i wejdzie w życie po publikacji o północy 16.09.2023. Polski Rolnik przede wszystkim! Dziękuję Min. Robertowi Telusowi i komisarzowi Januszowi Wojciechowskiemu za współpracę!" - napisał na Twitterze [obecnie portal X] minister Buda. Dodał też zdjęcie podpisanego dokumentu, na którym widnieje informacja: "W porozumieniu z Ministrem Finansów i Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi".
Unijny zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy nie zostanie przedłużony i wygasa 15 września - zdecydowała Komisja Europejska. Blokada wprowadzona 2 maja dotyczyła pięciu krajów w tym Polski. - Przedłużymy ten zakaz mimo ich niezgody - zapowiedział wcześniej premier Mateusz Morawiecki. Unijne embargo zostało zniesione przez Komisję Europejską pod warunkiem, że Ukraina będzie stosować od 16 września odpowiednie środki kontroli eksportu swoich towarów. Ma to zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiadujących państwach członkowskich.
Węgierski rząd także przedłużył (a nawet rozszerzył) krajowe embargo na ukraińskie produkty rolnicze. Stosowny dekret znalazł się już w węgierskim dzienniku urzędowym. Węgierski minister rolnictwa István Nagy w oświadczeniu, jakiego udzielił prasie, powiedział, że dzisiejsza decyzja jest wprowadzona po to, by chronić interesy węgierskich rolników. Według niego import taniego ukraińskiego zboża mógłby zalać rynki sąsiadujących z Ukrainą państw, w tym Węgier. Z tego powodu zabrakłoby powierzchni do magazynowania plonów z tegorocznych zbiorów, a ich sprzedaż na rynku krajowym byłaby wręcz niemożliwa. Węgierski rząd czekał na decyzję Unii Europejskiej, ale po tym jak zdecydowano, że ogólne unijne embargo nie zostanie przedłużone - Węgry zastosowały środki w ramach własnych kompetencji.
Zakaz, który będzie obowiązywać od północy, poza zbożami obejmować będzie także nasiona rzepaku, słonecznika, mąkę, olej spożywczy, miód, niektóre rodzaje mięsa i jaja. Nie wiadomo, do kiedy został wprowadzony. Jednocześnie utrzymano zgodę na tranzyt ukraińskiego zboża przez terytorium Węgier. W czwartek embargo na ukraińskie produkty zniosła Bułgaria. Nie jest znana na razie reakcja rządu rumuńskiego.
Embargo na import ukraińskiego zboża przedłużyła również Słowacja. "Rząd poparł projekt zgłoszony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi" - napisano w komunikacie resortu. Blokada będzie obowiązywać od soboty do końca roku i obejmie cztery rodzaje produktów: pszenicę, kukurydzę, ziarna rzepaku i słonecznika. "Zakaz nie dotyczy transportu towaru przez nasze terytorium, czym wyrażamy solidarność z Ukrainą i dostarczaniem jej produktów na rynki docelowe" - dodało ministerstwo.