Najbogatszy Polak kupi bank? "Jeśli pojawi się oferta, stanie się jednym z kluczowych graczy"

Michał Sołowow jest zainteresowany przejęciem VeloBanku, powstałym po restrukturyzacji Getin Noble Banku - podaje businessinsider.com. Miliarder do tej pory nie był kojarzony z sektorem finansowym.
Zobacz wideo Skąd się biorą tak duże zyski banków w Polsce? Kiedy koniec bankowego El Dorado?

Bank inwestycyjny JP Morgan, który został wybrany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny na doradcę przy sprzedaży VeloBanku, udostępnił dokumenty zainteresowanym podmiotom, aby mogły przygotować niewiążące oferty. Dokumenty pobrało dotychczas około 10 potencjalnych inwestorów, a wśród nich jest wehikuł finansowy MS Galleon, który kontroluje Michał Sołowow - ustalił Bartek Godusławski z portalu businessinsider.com.

Michał Sołowow kupi VeloBank?

Miliarder do tej pory nie był znany z inwestowania w sektorze finansowym. - Kilkakrotnie przymierzał się, a właściwie przyglądał różnym opcjom zakupu banku, ale nigdy nie doszło do finalizacji takiej transakcji - powiedział jeden z rozmówców portalu, śledzący aktywność inwestycyjną biznesmena w rozmowie z serwisem.

"W źródłach rządowych słyszymy, że jeśli pojawi się oferta miliardera, to stanie się on jednym z kluczowych graczy w walce do przejęcia kontroli nad VeloBankiem. Szczególnie jeśli jako konkurent nie pojawi się na jego drodze silna grupa bankowa, a jedynie fundusze" - czytamy. Kluczową decyzję w tej sprawie podejmie Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Zamknięcie transakcji wymaga zgody Komisji Nadzoru Finansowego, a inwestor powinien zostać zaakceptowany przez Komisję Europejską. Z samym Sołowowem BI nie udało się skontaktować.

VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku, należącego do Leszka Czarneckiego. Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął kontrolę nad VeloBankiem i jest odpowiedzialny za proces jego sprzedaży. Przymusowa restrukturyzacja GNB kosztowała 10,34 mld. Nowy właściciel banku powinien być znany do końca marca 2024 roku.

Leszek Czarnecki został ukarany przez Komisję Nadzoru Finansowego na kwotę 20 mln zł za "niepodjęcie działań zapewniających poprawę sytuacji finansowej i kapitałowej GNB, co ostatecznie doprowadziło do bezpośredniego zagrożenia banku upadłością i konieczności jego przymusowej restrukturyzacji". Natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił karę nałożoną na biznesmena w związku z problemami finansowymi Getin Noble Banku i nakazał zwrot pieniędzy.

Miliarder Sołowow to najbogatszy Polak według magazynu "Forbes"

Miliarder Sołowow znalazł się na 1. miejscu na liście najbogatszych Polaków według magazynu "Forbes". W ostatnim zestawieniu, opublikowanym w lutym 2023 roku, jego majątek został wyceniony na 25,85 mld zł. Miliarder kontroluje m.in. giganta chemicznego Synthos, producenta wyposażenia łazienek Cersanit i producenta warstwowych podłóg drewnianych Barlinek. Orlen i Synthos chcą stawiać w Polsce małe reaktory modułowe.

Więcej o: