Mały ZUS wzrośnie od nowego roku. Ile wyniosą składki? "To będzie historyczny wzrost"

Od przyszłego roku wzrośnie tzw. mały ZUS. Opłacają go przedsiębiorcy rozpoczynający działalność. "To będzie historyczny wzrost składek ZUS" - komentują eksperci z inFakt.

Podstawa składek z wyłączeniem składki zdrowotnej wynosi dla małego ZUS 30 procent minimalnego wynagrodzenia. Jak informuje tvn24.pl w 2023 roku podstawa wynosiła do czerwca 1047 zł (składki liczone od niej wyniosły 331,26 zł), a 1080 zł obowiązuje w okresie od lipca do grudnia (składki wynoszą obecnie 341,72 zł). Firma inFakt zaprezentowała dane, z których wynika, że mały ZUS, jeśli chodzi o wysokość podstawy składek wzrośnie o około 20 procent.

Zobacz wideo Czy budżet udźwignie propozycję Trzeciej Drogi, by skrócić czas oczekiwania na specjalistę do 2 miesięcy?

Mały ZUS pójdzie w górę od 2024 roku. Ile wyniosą składki dla przedsiębiorców?

Podstawa składki w ramach tzw. małego ZUS wzrośnie do 1273 zł. To oznacza, że składki z wyłączeniem składki zdrowotnej za okres trwający od stycznia do czerwca wyniosą przedsiębiorców 402,65 zł. Jest to o aż o 71,39 zł więcej niż w analogicznym okresie w 2023 roku. Natomiast po drugiej podwyżce, od lipca 2024 roku, podstawa składek wzrośnie do 1290 zł. Należność za okres od lipca do grudnia wyniesie wtedy 408,16 zł miesięcznie. W porównaniu do obecnego roku wzrost wyniesie 66,44 zł. "To będzie historyczny wzrost składek ZUS" - napisał inFakt.

InFakt zaznaczył, że powyższe kwoty obowiązuje także składka zdrowotna, uzależniona od wybranej formy opodatkowania. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na skali podatkowej, muszą odprowadzić 9-procentową składkę zdrowotną. Natomiast dla osób, które rozliczają się metodą podatku liniowego, ta składka wyniesie 4,9 proc. dochodu. W 2023 roku jest to co najmniej 314,10 zł miesięcznie. W 2024 roku wysokość składki minimalnej wyniesie o 67,68 zł więcej niż obecnie, czyli 381,78. Od lipca przedsiębiorcy będą musieli uiścić kwotę w wysokości 387 zł. 

Przedsiębiorcy mogą korzystać z "małego ZUS plus" dłużej. Jakie są założenia programu?

Jak informowaliśmy, pod koniec 2022 roku z "małego ZUS plus" korzystało 235,7 tys. przedsiębiorców. Od niedawna korzystanie z niego zostało wydłużone o rok. "Mały ZUS plus to ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców. Z wydłużonego okresu obowiązywania MZ+ będą mogli skorzystać ci z nich, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z ulgi" - informował rząd.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą dzięki programowi mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość będzie zależeć od dochodów z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym. Z Małego ZUS-u można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Więcej informacji znajduje się w artykule: Mały ZUS Plus przedłużony. Jak skorzystać z dodatkowych 12 miesięcy niższych składek?

Więcej o: