W samo południe w "Studiu Biznes" Karolina Hytrek-Prosiecka pierwszą rozmowę przeprowadziła z Andrzejem Kulikiem, rzecznikiem prasowym Krajowego Rejestru Długów. Tematem były zatory płatnicze w firmach. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) od 80 do 90 procent małych i średnich przedsiębiorstw zgłasza problemy z regulowaniem płatności przez kontrahentów, co skutkuje efektem domina - jedni nie płacą drugim, więc wierzyciele tych drugich też nie dostają zapłaty. Nawet zaostrzenie przepisów w sprawie egzekwowanie należności i karania nierzetelnych płatników nie poprawiło znacząco sytuacji, a przecież od uchwalenia przez Sejm tzw. ustawy antyzatorowej mija już niemal dokładnie rok. - Od września 2022 r. do września 2023 r. zadłużenie przedsiębiorców wzrosło o prawie 1,30 mld złotych - powiedział w "Studio Biznes" Andrzej Kulik, rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów. Z czego to wynika? - Skończyły się możliwości adaptacji przedsiębiorców - wyjaśnił.
Kolejnymi gośćmi w programie byli Jacek Męcina z Lewiatana oraz Arkadiusz Pączka z Federacji Pracodawców Polskich. Eksperci reprezentujący organizacje pracodawców ocenili w "Studio Biznes" wyborcze propozycje programowe partii politycznych, wpływające na sytuację przedsiębiorców. Lewica proponuje m.in. 35-godzinny tydzień pracy, PiS mówi o emeryturach stażowych, a Koalicja Obywatelska zapowiada zmiany dotyczące płatności składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS).
Jacek Męcina stwierdził, że postulaty dotyczące powrotu do zryczałtowanej składki zdrowotnej są "bardzo dobre". - Dzisiejsze regulacje są niesprawiedliwe - wskazał ekspert. Z kolei Arkadiusz Pączka powiedział, że pomysły Koalicji Obywatelskiej na wprowadzenie urlopu dla przedsiębiorców i płacenie L4 za pracownika, ocenia "bardzo pozytywnie". - Sami mówiliśmy, aby ZUS przejął możliwość płacenia za pracodawcę - dodał.
- Urlop dla przedsiębiorców, odliczanie składki zdrowotnej, to są jak najbardziej korzystne rozwiązania. Ciekawy jest też postulat odliczania wszystkich faktur w kosztach - mówił Arkadiusz Pączka z Federacji Pracodawców Polskich. Prowadząca zapytała Jacka Męcina z Lewiatanu, czy byłby gotów przyjąć rewolucję, jaką proponuje Konfederacja. - Oczywiście, że tak. Postulatem przedsiębiorców jest upraszczanie systemu i jak najniższe podatki. Ale biorąc pod uwagę pewną racjonalną ocenę sytuacji, w jakiej się znajdujemy, musimy mieć świadomość, że wszystkie postulaty związane z podwyższeniem kosztów oznaczają wzrost fiskalizmu i większe opodatkowanie przedsiębiorców. Żeby biznes mógł się rozwijać, prawo musi być przejrzyste i nie może się zmieniać z roku na roku - podkreślił gość "Studio Biznes".
A co z 35 godzinami pracy w tygodniu Lewicy? - To są trendy, które musimy zauważyć - wskazał Arkadiusz Pączka. Z kolei w ocenie Jacka Męcina z Lewiatana ten postulat "tylko denerwuje przedsiębiorców". - Zmniejszyła się konkurencyjność gospodarki, pracodawcy mają problemy z pozyskiwaniem pracowników. 35 godzin w tygodniu to jest idea, którą będziemy w ciągu dekady realizować, ale nie dziś - powiedział.
Karolina Hytrek-Prosiecka zapytała również o emerytury stażowe PiS. - To zaprzeczenie całej idei systemu ubezpieczeń społecznych. W tej propozycji nie ma żadnej korzyści - ocenił Arkadiusz Pączka. Jacek Męcina z Lewiatana dodał, że pomysł emerytur stażowych to "propozycja polityczna, a nie merytoryczna".
W module sponsorowanym Tomasz Korniejew rozmawiał z Anną Kanią-Okieńczyc, wiceprezeską ds. Marketingu i Doświadczeń Klienta DHL Parcel Polska i Arkadiuszem Stasiakiem, wiceprezesem ds. Operacyjnych DHL Parcel Polska o nowej inwestycji DHL, Międzynarodowym Centrum Logistycznym w zachodniej Polsce.
W ostatniej części programu Karolina Hytrek-Prosiecka z kolei rozmawiała z analitykiem Piotrem Kuczyńskim o wydarzeniach gospodarczych z ostatnich siedmiu dni, w tym o spadającej inflacji bazowej czy taniejących paliwach na stacjach Orlenu. Ekspert DI Xelion mówił też o inwestowaniu w czasach wzrostu cen w gospodarce.
Zapraszamy do oglądania wideo umieszczonego na początku artykułu.