Emerytury stażowe PiS. "To propozycja polityczna, nie ma w niej żadnej korzyści"

Wybory parlamentarne w Polsce już 15 października. W środowym "Studiu Biznes" postanowiliśmy więc prześwietlić główne wyborcze obietnice partii. Karolina Hytrek-Prosiecka oceniła je z ekspertami: Jackiem Męciną z Lewiatana oraz Arkadiuszem Pączką z Federacji Pracodawców Polskich. Ponadto z Andrzejem Kulikiem, rzecznikiem prasowym Krajowego Rejestru Długów, nasza dziennikarka porozmawiała o zatorach płatniczych, a z analitykiem Piotrem Kuczyńskim m.in. o inwestycjach w czasach inflacji i cenach paliw na stacjach Orlenu w Polsce.
Zobacz wideo

W samo południe w "Studiu Biznes" Karolina Hytrek-Prosiecka pierwszą rozmowę przeprowadziła z Andrzejem Kulikiem, rzecznikiem prasowym Krajowego Rejestru Długów. Tematem były zatory płatnicze w firmach. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) od 80 do 90 procent małych i średnich przedsiębiorstw zgłasza problemy z regulowaniem płatności przez kontrahentów, co skutkuje efektem domina - jedni nie płacą drugim, więc wierzyciele tych drugich też nie dostają zapłaty. Nawet zaostrzenie przepisów w sprawie egzekwowanie należności i karania nierzetelnych płatników nie poprawiło znacząco sytuacji, a przecież od uchwalenia przez Sejm tzw. ustawy antyzatorowej mija już niemal dokładnie rok. - Od września 2022 r. do września 2023 r. zadłużenie przedsiębiorców wzrosło o prawie 1,30 mld złotych - powiedział w "Studio Biznes" Andrzej Kulik, rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów. Z czego to wynika? - Skończyły się możliwości adaptacji przedsiębiorców - wyjaśnił.

Propozycje wyborcze PiS, KO i Lewicy okiem ekspertów w "Studio Biznes"

Kolejnymi gośćmi w programie byli Jacek Męcina z Lewiatana oraz Arkadiusz Pączka z Federacji Pracodawców Polskich. Eksperci reprezentujący organizacje pracodawców ocenili w "Studio Biznes" wyborcze propozycje programowe partii politycznych, wpływające na sytuację przedsiębiorców. Lewica proponuje m.in. 35-godzinny tydzień pracy, PiS mówi o emeryturach stażowych, a Koalicja Obywatelska zapowiada zmiany dotyczące płatności składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS).

Jacek Męcina stwierdził, że postulaty dotyczące powrotu do zryczałtowanej składki zdrowotnej są "bardzo dobre". - Dzisiejsze regulacje są niesprawiedliwe - wskazał ekspert. Z kolei Arkadiusz Pączka powiedział, że pomysły Koalicji Obywatelskiej na wprowadzenie urlopu dla przedsiębiorców i płacenie L4 za pracownika, ocenia "bardzo pozytywnie". - Sami mówiliśmy, aby ZUS przejął możliwość płacenia za pracodawcę - dodał.

- Urlop dla przedsiębiorców, odliczanie składki zdrowotnej, to są jak najbardziej korzystne rozwiązania. Ciekawy jest też postulat odliczania wszystkich faktur w kosztach - mówił Arkadiusz Pączka z Federacji Pracodawców Polskich. Prowadząca zapytała Jacka Męcina z Lewiatanu, czy byłby gotów przyjąć rewolucję, jaką proponuje Konfederacja. - Oczywiście, że tak. Postulatem przedsiębiorców jest upraszczanie systemu i jak najniższe podatki. Ale biorąc pod uwagę pewną racjonalną ocenę sytuacji, w jakiej się znajdujemy, musimy mieć świadomość, że wszystkie postulaty związane z podwyższeniem kosztów oznaczają wzrost fiskalizmu i większe opodatkowanie przedsiębiorców. Żeby biznes mógł się rozwijać, prawo musi być przejrzyste i nie może się zmieniać z roku na roku - podkreślił gość "Studio Biznes".

A co z 35 godzinami pracy w tygodniu Lewicy? - To są trendy, które musimy zauważyć - wskazał Arkadiusz Pączka. Z kolei w ocenie Jacka Męcina z Lewiatana ten postulat "tylko denerwuje przedsiębiorców". - Zmniejszyła się konkurencyjność gospodarki, pracodawcy mają problemy z pozyskiwaniem pracowników. 35 godzin w tygodniu to jest idea, którą będziemy w ciągu dekady realizować, ale nie dziś - powiedział.

Eksperci "Studia Biznes" o emeryturach stażowych

Karolina Hytrek-Prosiecka zapytała również o emerytury stażowe PiS. - To zaprzeczenie całej idei systemu ubezpieczeń społecznych. W tej propozycji nie ma żadnej korzyści - ocenił Arkadiusz Pączka. Jacek Męcina z Lewiatana dodał, że pomysł emerytur stażowych to "propozycja polityczna, a nie merytoryczna".

W module sponsorowanym Tomasz Korniejew rozmawiał z Anną Kanią-Okieńczyc, wiceprezeską ds. Marketingu i Doświadczeń Klienta DHL Parcel Polska i Arkadiuszem Stasiakiem, wiceprezesem ds. Operacyjnych DHL Parcel Polska o nowej inwestycji DHL, Międzynarodowym Centrum Logistycznym w zachodniej Polsce.

Co się dzieje na stacjach paliw w Polsce?

W ostatniej części programu Karolina Hytrek-Prosiecka z kolei rozmawiała z analitykiem Piotrem Kuczyńskim o wydarzeniach gospodarczych z ostatnich siedmiu dni, w tym o spadającej inflacji bazowej czy taniejących paliwach na stacjach Orlenu. Ekspert DI Xelion mówił też o inwestowaniu w czasach wzrostu cen w gospodarce.

Zapraszamy do oglądania wideo umieszczonego na początku artykułu.

Więcej o: