Z analizy Federalnej Agencji Pracy wynika, że w co szóstym zawodzie brakuje wykwalifikowanych pracowników - podaje Tagesschau. Jak ocenił ekonomista Ilja Nothnagel, w przyszłości będzie to główne wyzwanie dla przedsiębiorców. Jest przekonany, że wysokie zapotrzebowanie pomoże pokryć imigracja. Z kolei zdaniem prezydenta Centralnego Związku Niemieckiego Rzemiosła (ZDH) Jörga Dittricha na drodze do Niemiec nadal "jest zbyt wiele trudności" w postaci biurokracji.
"W całej gospodarce przeciętne wynagrodzenie pełnoetatowych specjalistów z ukończonym szkoleniem zawodowym wyniosło w 2022 r. 45 977 euro brutto rocznie" - podał Federalny Urząd Statystyczny w Niemczech (Statistisches Bundesamt). Na jakie przeciętne wynagrodzenie mogą liczyć fachowcy z poszczególnych sektorów? Kwoty wyglądają następująco:
"Od 1985 r. liczba praktykantów w zawodach wykwalifikowanych spadła o 49,3 proc. - z około 690 tys. do nieco prawie 350 tys. w 2022 r." - czytamy w raporcie. Spadek szczególnie uderzył w przemysł:
a także w zawody związane z:
Kryzys odczuwa wschodnia część kraju. W Brandenburgii na 100 przedsiębiorstw rzemieślniczych przypada średnio 19,9 praktykantów, Turyngia (24,7) oraz Saksonia (26,5). Lepiej sytuacja wygląda w takich krajach związkowych jak: Nadrenia Połnocna-Westfalia (39,2), Szlezwik-Holsztyn (45,0), Dolna Saksonia (47,4) oraz Brema (50,7).