Wigilia w niedzielę handlową. Minister: Zmienimy to! Co na to Polacy?

Mimo że zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce już od pięciu lat, to temat co jakiś czas powraca i wzbudza kontrowersje. Tym razem chodzi o Wigilię. W tym roku święta wypadają w niedzielę handlową. Czy w związku z tym Polacy chcą otwartych sklepów?

W tym roku Wigilia wypada w niedzielę, w dodatku tę, która została wytypowana jako dzień handlowy. Jednak mimo że teoretycznie niektórzy powinni być wtedy w pracy, ministerstwo zapowiedziało podjęcie w tym kierunku działań. - Mogę z pewnością powiedzieć, że w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca. Przypada ona w niedzielę, w tym handlową, ale zmienimy to w tym roku. Polacy zasługują na wolną Wigilię - mówił 16 czerwca minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Zobacz wideo Minister Jadwiga Emilewicz w Porannej rozmowie Gazeta.pl

Czy Polacy chcą niedzielę handlową w Wigilię?

A co sądzą Polacy o handlowej niedzieli w dniu Wigilii? Jak podaje "Rzeczpospolita" 77 proc. chce wyznaczenia innej niedzieli za tę wypadającą w Wigilię, kiedy będzie można zrobić zakupy. Podobne zdanie w tej kwestii mają przedsiębiorcy. "Dwie niedziele handlowe w grudniu to dobre rozwiązanie, także dla konsumentów, mających więcej czasu na skompletowanie zakupów świątecznych. Dlatego popieramy rozwiązanie, by w zamian za niedzielę przypadającą 24 grudnia została wyznaczona inna w tym miesiącu" - powiedziała w rozmowie z dziennikiem Renata Juszkiewicz, prezeska Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Jednak Polska Izba Handlu jest innego zdania. "Nie widzimy powodu, by zmieniać zasady pracy sklepów w niedzielę na inne, niż te wynikające z kalendarza" - przekazała PIH w oświadczeniu.

Temat wywołuje burzliwe dyskusje także wśród ekspertów. Podczas panelu ekonomistów "Parkietu" i "RZ" w ramach sondy portal zapytał o wpływ niedziel handlowych i niehandlowych na sytuację gospodarczą kraju. Połowa z 30 naukowców zgodziła się z tezą, że "w długim terminie bilans korzyści i kosztów dla całego społeczeństwa z tytułu zniesienia zakazu handlu w niedzielę będzie dodatni".

Przeciwnego zdania było około 33 proc. ankietowanych. "Zakaz handlu w niedzielę jest zupełnie nonsensowny oraz wyjątkowo szkodliwy dla gospodarki. Przekłada się na zmniejszenie aktywności gospodarczej, a w efekcie niższe PKB. Jego zniesienie będzie stymulowało wzrost PKB i zatrudnienia" - stwierdził prof. Andrzej Cieślik z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Zakaz handlu w niedziele jest tematem kampanii wyborczych

Zdania w sprawie niedziel handlowych są podzielone także wśród pracowników. Studenci, którzy wcześniej mogli dorobić sobie do własnego budżetu, pracując tylko w weekendy, częściowo stracili źródło utrzymania. Z kolei nieco starsze osoby, pracujące w sklepach czy galeriach handlowych, podkreślają pozytywny wpływ zakazu handlu w niedzielę na ich relacje rodzinne.

Temat niedziel handlowych jest także elementem kampanii przed nadchodzącymi wyborami. KO popiera zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Trzecia Droga opowiada się za podobnym rozwiązaniem, przy wprowadzeniu minimalnie dwóch wolnych niedziel w skali miesiąca.

Więcej o: