Donald Tusk złożył jednoznaczną deklarację w sprawie 13. i 14. emerytury oraz waloryzacji

- Chcę powiedzieć jednoznacznie: my nie idziemy do wyborów po to, żeby coś komuś zabrać - tymi słowami Donald Tusk zwrócił się do emerytów. W Mińsku Mazowieckim przewodniczący Platformy Obywatelskiej złożył jednoznaczną deklarację w sprawie 13. i 14. emerytury oraz waloryzacji w związku z inflacją.
Zobacz wideo Konferencja Tuska w sprawie afery wizowej. "Wydano 250 tysięcy wiz!"

Donald Tusk w niedzielę po 12:00 rozpoczął spotkanie z wyborcami Koalicji Obywatelskiej w Mińsku Mazowieckim. - Byliśmy nieraz świadkami tego, że wygrywało dobro, nawet jeśli zło było duże. Nie mówię o wygranej, żeby ktoś się cieszył z medalu czy miejsca na podium, ale to wygrana wielu ważnych spraw i wszystkich Polaków - zaczął lider PO. I nawiązał do zaplanowanego za tydzień marszu miliona serc w Warszawie.

Donald Tusk złożył jednoznaczną deklarację ws. 13. i 14. emerytury oraz waloryzacji w związku z inflacją

- Dobra polityka polega na tym, że widzi się więcej niż statystyki, światła kamer, czy przepisy - widzi się każdego człowieka. Każdą, każdego z Was z nastawieniem, że wszyscy zasługują na szacunek, empatię, że nie ma nieważnych miejsc, czy problemów. Wszyscy mają prawo do szacunku, a władza nikomu łaski nie robi. Bo do władzy wynoszeni są ludzie waszymi głosami - podkreślił Tusk. Cytował też list pani Marii z Mińska Mazowieckiego, która napisała w sprawie sytuacji najskromniej uposażonych emerytek i emerytów w Polsce. Jak zauważył lider PO, jeden z konkretów PO - podniesienie kwoty wolnej od podatku - nie obejmie tych najmniej zarabiających, bo oni już dzisiaj nie płacą podatku. - Chcę potwierdzić: nie mam ambicji wygrania tych wyborów, żeby coś komuś zabrać, chcemy wprowadzić taki porządek w Polsce. 60 tysięcy kwoty wolnej od podatku oznacza dalej 13-stkę i 14-stkę - zapewnił Tusk. Dodał, że propozycja PO zakłada dwukrotną waloryzację emerytur w ciągu roku, jeśli inflacja przekracza 5 procent.

Były premier zaprosił też wyborców na Marsz Miliona Serc do Warszawy, który zaplanowano na niedzielę 1 października. - To nie jest po prostu manifestacja polityczna To wielka rzecz, jak Polska zobaczy i my zobaczymy, jak jesteśmy wszyscy razem. Wystarczy tylko przyjechać do Warszawy za tydzień, a dwa tygodnie później tylko zagłosować i marzenie o władzy, która szanuje obywateli stanie się rzeczywistością - podkreślił Tusk.

Donald Tusk o nadmiarowych zyskach Orlenu i innych spółek

Pierwsze pytanie Tuskowi zadała aktywistka Maja Włodarczyk z Inicjatywy Wschód, obok której stanął aktywista związany z Extinction Rebellion w koszulce z hasłem "Rozliczmy Orlen". Przypomniała o ostatnich próbach skontaktowania się z władzami i akcję na spotkaniu Morawieckiego. Aktywiści dopytywali Tuska, jakie działania podejmie nowy rząd w sprawie między innymi sprawiedliwej transformacji energetycznej. W tej sprawie były szef Rady Europejskiej wskazał, że między innymi na ten cel Polska ma wpisane środki w Krajowym Planie Odbudowy, który PiS blokuje. Nawiązał też do nadmiarowych zysków Orlenu, który przed wyborami obniża ceny paliwa, podczas gdy na świecie one rosną. - Spółki strategiczne skarbu państwa nie są po to, żeby budować zyski, ale żeby umożliwić przystępne ceny dla ludzi, kiedy szaleje inflacja. I nie były one (zyski) gigantyczne. W dużym skrócie myślowym: te spółki też powinny dbać o ochronę klimatu, więc absolutnie rozumiem waszą wściekłość - zwrócił się do młodych ludzi Tusk.

Po wygranych wyborach czeka nas masywna decyzja, bo te spółki muszą zacząć pracować na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej. To jest kwestia wszystkich Polek i Polaków, jak będą zagospodarowane pieniądze z podatku od paliwa

- podkreślił Tusk w Mińsku Mazowieckim. Przypomniał też sprawę sprzedaży Lotosu Arabii Saudyjskiej.

Tusk w Mińsku Mazowieckim ogłasza program rewitalizacji orlików

- Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików. Będziemy je przebudowywać i unowocześniać. Będę chciał zorganizować akcję "Orlik. Wielkie granie", żeby w całej Polsce każdego roku, wszyscy zagrali o swoje marzenia. Cztery dyscypliny dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych. Bardzo mi zależy na tym, żeby rodziny, żeby wszyscy zobaczyli, że życie w Polsce może być normalne, radosne, że ludzie będą chcieli się znowu spotykać - zapewnił były szef polskiego rządu.

Tusk odniósł się również do afery wizowej. - Ludzie są tym w Europie załamani, że muszą rozmawiać o tym, czy nie zamknąć nam granic. Ostrzegam wszystkich: jutro Kaczyński powie, że Tusk za tym stoi, to nie ma żadnych wątpliwości. Ale wiecie, że oni w ogóle nie zaprzestali zleceń dla tych firma zewnętrznych, że nadal nas okłamują i prowadzą tez proceder? - wskazał lider PO. Wyliczył, że z Polski na Zachód nielegalnie przekroczyło granicę 24 tysiące osób. - Tu nie chodzi o jakąś kampanię, ale nasze życie - ocenił Tusk.

Wybory do Sejmu i Senatu 2023. Ważne terminy dla wyborców

Wybory parlamentarne w Polsce zarządzono na 15 października. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7 do 21. Z kalendarza wyborczego wynika, że wyborcy będą mogli złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów lub zmianę miejsca głosowania w dniach od 1 września do 12 października 2023 roku. W tym samym okresie możliwość złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania będą mieli również żołnierze oraz ratownicy odbywający służbę lub ćwiczenia wojskowe poza miejscem stałego zamieszkania, a także skoszarowani policjanci i funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej. Wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy ukończyli lub ukończą 60 lat najpóźniej w dniu głosowania do 2 października będą mogli zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego lub skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i z powrotem. Te same grupy wyborców do 6 października otrzymają szansę złożenia wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.

Do 5 października do publicznej wiadomości podane zostaną również informacje o organizacji bezpłatnego transportu w dniu wyborów w gminach wiejskich oraz miejsko-wiejskich. Szczegółowe informacje o godzinach transportu w dniu głosowania zostaną przekazane wyborcom do 12 października. Wniosek o ujęcie w spisie wyborców w zagranicznych obwodach głosowania może zostać złożony do 10 października. Do tego samego dnia swój wniosek będą musieli złożyć wyborcy przebywający w czasie wyborów na polskich statkach morskich. Natomiast kapitanowie tych statków mogą zgłaszać wnioski o utworzenie na nich obwodów głosowania do dnia 15 września.

Wybory i referendum, 15 października 2023 r.Wybory i referendum, 15 października 2023 r. Gazeta.pl

***

Więcej o: