Kierowcy chętnie korzystają z tego rozwiązania. WORD-y przeżywają prawdziwe oblężenie

Po tym jak wróciła możliwość udziału w kursie reedukacyjnym, który redukuje punkty karne, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego przeżywają prawdziwe oblężenie. Zainteresowanych nie odstrasza nawet wysoka cena kursu.

17 września zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące punktów karnych. Teraz punkty zebrane na koncie ukaranego kierowcy znikną już po roku, a nie - jak do tej pory - po dwóch latach. Co więcej, wróciła możliwość udziału w kursie reedukacyjnym, który kasuje punkty karne. Co ciekawe, mimo że kurs w większości przypadków kosztuje teraz ok. 1 tys. złotych, chętnych nie brakuje. "Cena na pewno nie jest mała i przystępna, ale nie odstrasza. Zainteresowanie jest bardzo duże. Myślę, że z takiej możliwości będą korzystać szczególnie zawodowi kierowcy oraz osoby, których praca zależy od prawa jazdy, np. przedstawiciele handlowi" - wyjaśnił dyrektor zamojskiego WORD Marcin Kulig w rozmowie z PAP

Zobacz wideo 21-letni kierowca w chwilę uzbierał 26 punktów karnych

Kierowcy chętnie korzystają z kursów redukujących liczbę punktów karnych

Co więcej, zainteresowanie jest tak duże, że Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego planują ustalać dodatkowe terminy. Egzaminator z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, Rafał Grodzicki powiedział w rozmowie z agencją, że kursy redukujące punkty karne w stolicy cieszą się ogromną popularnością. "Już przed 17 września, zanim weszły w życie przepisy, mieliśmy około 150 chętnych, którzy zgłosili swój akces, aby w jak najszybszym tempie uczestniczyć w takim szkoleniu" - mówił Grodzicki. "We wrześniu mamy praktycznie wszystkie zapełnione miejsca. Mamy już wyznaczone terminy na październik. Natomiast, jeżeli będzie taka potrzeba, to będziemy organizować dodatkowe terminy kursów jeszcze we wrześniu" - dodał.

Ale nie każdy ukarany kierowca może wziąć udział w takich kursach. Chcąc się zapisać, trzeba spełnić kilka wymagań. Należy:

  • posiadać prawo jazdy dłużej niż jeden rok,
  • zgromadzić nie więcej niż 24 punkty karne na dzień szkolenia,
  • dokonać opłaty za szkolenie,
  • wypełnić i złożyć kartę zgłoszenia na szkolenie.

Jeśli kierowca, który posiada prawo jazdy krócej niż rok, przekroczy liczbę 20 punktów karnych, zostaną mu cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdem. W praktyce oznacza to, że będzie musiał ponownie odbyć kurs i zdać egzamin na prawo jazdy. Ponadto "kierowcy w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy możliwość odbycia szkolenia nie przysługuje" - jak czytamy na stronie warszawskiego WORD

Na czym polega kurs redukujący punkty karne?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że każdy kierowca może uczestniczyć w kursie redukującym liczbę punktów karnych tylko raz na pół roku. Poza tym nie oznacza to, że z naszego konta znikną wszystkie punkty. Po odbyciu kursu ich liczba jest redukowana o 6 punktów. Szkolenie teoretyczne trwa 8 godzin i jest prowadzone przez policjanta ruchu drogowego i psychologa transportu.

Dodatkowo prowadzone są ćwiczenia praktyczne pod nadzorem egzaminatora prawa jazdy. Po ukończeniu szkolenia uczestnik otrzymuje zaświadczenie wydane przez dyrektora WORD, a informacja o odbyciu kursu przesyłana jest do właściwej jednostki policji.

Więcej o: