Inflacja jest wyższa, niż podaje GUS - uważają Polacy. Najnowszy sondaż ujawnił zaskakujące wyniki

Jak pokazał najnowszy sondaż, zdaniem Polaków ceny towarów i usług w ostatnim roku wzrosły średnio o 33 proc. Główny Urząd Statystyczny podał natomiast, że inflacja w sierpniu wyniosła 10,1 proc.

Sondażownia United Surveys w badaniu przeprowadzonym dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytała Polaków, o ile ich zdaniem średnio wzrosły ceny towarów i usług w ciągu ostatniego roku. Wynik był znacznie wyższy, niż ten, jaki podaje GUS.

Zobacz wideo Spadek złotówki będzie odczuwalny dla kieszeni przeciętnego Polaka

Zdaniem Polaków w ciągu roku ceny towarów i usług wzrosły średnio o 33 proc.

Jak wynika z sondażu średnia wszystkich udzielonych odpowiedzi znacznie spadła w porównaniu ze styczniem br. (wówczas ankietowani uznali, że ceny wzrosły średnio o 43 proc.). Jak przekazało RMF FM, sympatycy opozycji uważają, że ceny wzrosły średnio o 40 proc. (wyborcy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, Lewicy). Natomiast zwolennicy partii rządzącej twierdzą, że wzrost cen wynosi niewiele ponad 20 proc. Sympatycy Konfederacji stwierdzili, że ceny wzrosły średnio o 35 proc.

Według kobiet ceny usług i towarów wzrosły średnio o 35,6 proc., natomiast zdaniem mężczyzn o 30,8 proc. Sondaż pokazał, że wzrost cen był najbardziej dotkliwy dla osób w wieku 30-39 lat. Ich zdaniem ceny wzrosły średnio o 43 proc. Ankietowani w wieku 40-49 lat stwierdziły, że wzrost cen wyniósł średnio 39 proc.

Jak informuje RMF FM, sondaż przeprowadzono od 15 do 17 września. Wzięło w nim udział 1 tys. osób. Wykorzystano metodę CATI & CAWI.

Dane GUS znacznie niższe

15 września GUS podał najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. "Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,1 proc. (przy wzroście cen usług o 11,1 proc. i towarów o 9,8 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług utrzymały się na tym samym poziomie (w tym towarów spadły o 0,2 proc., a ceny usług wzrosły o 0,6 proc.)" - czytamy na stronie urzędu.

Ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki odniósł się do najnowszych danych GUS. Uznał, że we wrześniu "inflacja wyniesie ok. 9 proc. Spadek związany będzie głównie z działaniami rządu dot. cen energii. Inflacja bazowa powinna spaść poniżej 10 proc., choć prawdopodobnie kolejny raz zobaczymy wysoki wzrost cen w edukacji" - podał Rybacki, cytowany przez RMF FM.

Więcej o: