Denys Szmyhal poinformował na Telegramie, że podpisał uchwałę w sprawie wprowadzenia mechanizmu weryfikacji i zatwierdzania czterech grup ukraińskiego eksportu rolnego do pięciu sąsiadujących krajów. To jeden z mechanizmów, który ma umożliwić wyjście z kryzysu zbożowego. Unia Europejska zdjęła we wrześniu embargo na ukraińskie zboże. Wbrew jednak unijnym przepisom i decyzji Wspólnoty, Polska, Słowacja i Węgry podtrzymały blokadę.
Ukraina przedstawiła sposób na wyjście z kryzysu zbożowego - czytamy dalej we wpisie premiera Ukrainy. Komisja Europejska poparła plan, podobnie jak cztery z pięciu krajów, których dotyka problem. Przygotowały one konstruktywne uwagi i poinformowały, że są gotowe do dyskusji.
Jedno państwo jest przeciwko [ukraińskiemu planowi zażegnania kryzysu zbożowego - red.]. Niestety nie ma na to wytłumaczenia, ani logicznego, ani ekonomicznego
- napisał Denys Szmyhal. Nie zdradził jednak, o który kraj chodzi.
Premier Ukrainy podziękował też Rumunii i Bułgarii, za to, że nie naruszyły zasad handlowych UE i nie przedłużyły jednostronnego embarga.
W środę w Brukseli, na spotkaniu ambasadorów unijnych krajów, odbędzie się dyskusja dotycząca nadmiernego importu ukraińskiego zboża. Zgodnie z poniedziałkowymi zapowiedziami wniosek o dyskusję złożyła Polska - poinformował ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.
Warszawa chce, by problemy dotyczące importu ziarna z Ukrainy były omawiane w gronie 27-mki. Stąd wniosek o dyskusje na szczeblu ambasadorów, a później także na szczeblu ministerialnym. Andrzej Sadoś podkreślał w poniedziałek w rozmowie z Polskim Radiem, że będzie domagał się od Komisji Europejskiej przejrzystych informacji o prowadzonych rozmowach z Ukrainą w sprawie rozwiązania problemu nadmiernego importu zboża.
Po zaskarżeniu przez Kijów Polski, Słowacji i Węgier do Światowej Organizacji Handlu za krajowe zakazy importu, Warszawa odmawia udziału w tak zwanej platformie zbożowej z udziałem Komisji, pięciu przyfrontowych krajów oraz Ukrainy. Bruksela zwołała konsultacje w tym formacie na czwartek. Polska uważa, że warunkiem udziału w rozmowach jest wycofanie skargi przez Ukrainę. Część unijnych dyplomatów jest zdania, że jeśli wkrótce rozpocznie się postępowanie przed WTO w tej sprawie, to zamknięta zostanie droga do rozwiązania problemu w formie dialogu. W sporze z Ukrainą w Światowej Organizacji Handlu Polskę, Słowację i Węgry będą reprezentować przedstawiciele Komisji Europejskiej, a w delegacji będą także eksperci z trzech krajów.