Niemcy ostro ścinają wydatki na pomoc dla uchodźców. Rząd wymienił powody

Niemcy od przyszłego roku chcą zmniejszyć federalną pomoc dla uchodźców. Jednym z powodów tej decyzji jest dziura, która powstała w przyszłorocznym budżecie państwa.

W roku bieżącym federalna pomoc na opiekę i integrację dla uchodźców wynosiła 3,75 mld euro. Od przyszłego roku kwota ta zostanie zmniejszona do 1,25 mld euro - przekazał niemiecki minister finansów, cytowany za Agencją Reutera. Berlin chce również ograniczyć swoje wsparcie dla miliona ukraińskich uchodźców. Jak tłumaczono, decyzja została podjęta z powodu wysokiej inflacji i spowolnienia gospodarczego.

Zobacz wideo Niemcy "chorym człowiekiem Europy"?

Niemcy zmniejszą wydatki na pomoc dla uchodźców

- Kraje związkowe muszą zapewnić swoim gminom niezbędne środki finansowe - mówił w poniedziałek rzecznik prasowy rządu. Dodał, że na wcześniejszym posiedzeniu rządu federalnego ze stanowymi nie udało się osiągnąć porozumienia przed planowanymi w listopadzie konsultacjami z kanclerzem Olafem Scholzem.

Z kolei władze krajów związkowych od miesięcy domagają się zwiększenia środków, które miałyby odciążyć samorządy w obliczu kryzysu migracyjnego. Agencja Reutera wyjaśnia, że Berlin zdecydował się ograniczyć pomoc dla uchodźców z jeszcze jednego powodu, a jest nim dziura w przyszłorocznym budżecie Niemiec w wysokości 20 mld euro.

Niemcy. Kraje związkowe otrzymywały z Berlina stałe kwoty na wydatki na uchodźców

Od inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku ponad milion ukraińskich uchodźców znalazło schronienie w Niemczech. Jednocześnie liczba uchodźców z innych krajów w roku ubiegłym wzrosła o ok. 50 proc. w porównaniu z 2019 r. W ostatnich latach rząd federalny zapewniał krajom związkowym miesięczną stawkę ryczałtową pomocy finansowej w zależności od liczby uchodźców. Płacił również za zakwaterowanie i integrację. W 2021 r. kraje związkowe nakłoniły Berlin do przekazywania stałej kwoty na wydatki na uchodźców, niezależnie od liczby napływających migrantów.

Więcej o: