Stolica apostolska żąda 177 mln euro odszkodowania w watykańskim procesie stulecia

W końcowej fazie watykańskiego procesu o przestępstwa finansowe, Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej domaga się od oskarżonych odszkodowania w wysokości ponad 177 mln euro. Wśród dziesięciu oskarżonych osób znalazł się włoski kardynał Angelo Becciu. To pierwszy przypadek od 300 lat, kiedy duchowny w randze kardynała stanął przed Watykańskim Trybunałem.

Kardynał Angelo Becciu, który w przeszłości był wysokim rangą urzędnikiem w administracji Watykanu, od przeszło dwóch lat sądzony jest za przestępstwa finansowe przed Trybunałem Watykańskim. W centrum procesu dotyczącego korupcji, a także oszustw, wymuszeń, czy nadużyć urzędu znajduje się sprawa zakupu kamienicy w ekskluzywnej dzielnicy Londynu za pieniądze należące do Kościoła. Środki pochodziły w głównej mierze z datków przekazywanych na dobroczynną działalność papieża. Zarzuty wobec kardynała Angelo Becciu dotyczą defraudacji, nadużycia urzędu, a także nakłaniania do krzywoprzysięstwa i przekazywania pieniędzy firmom kontrolowanym przez jego braci. Oprócz duchownego sądzonych jest dziewięć innych osób.

Zobacz wideo Kazik pisał do papieża ws. traktowania osób LGBT+. Przyszła odpowiedź ["Jesteśmy rodziną" - odc. 1 "Rekolekcje"]

Watykański proces stulecia. Stolica Apostolska domaga się 177 mln euro

Podczas czwartkowej (28 września) rozprawy pełnomocniczka Sekretariatu Stanu profesorka Paola Severino, która w przeszłości była włoską ministerką sprawiedliwości, przedstawiła przed watykańskim trybunałem żądanie zadośćuczynienia od oskarżonych. To w opinii ekspertów powinno opiewać na sumę 177 mln 818 tys. euro. Severino w uzasadnieniu wskazała na "poważne straty moralne", w tym nadszarpnięcie reputacji Stolicy Apostolskiej. Według pełnomocniczki Sekretariatu Stanu kwota ta pokryłaby koszty "przywrócenia dobrego imienia, które zostało zniszczone" na poziomie globalnym. 

Jak poinformował serwis breakinglatest.news, w swoim przemówieniu prof. Severino dokonała przeglądu faktów będących przedmiotem procesu, "które spowodowały poważną szkodę wizerunkowi instytucji". Wskazała także, że wszystkie przedstawione nadużycia doprowadziły do opublikowania łącznie ponad 50 tysięcy artykułów w 130 krajach świata o takich tytułach jak "Grabież w Watykanie", czy "Zmarnowane pieniądze dla ubogich". News.italy24.press wskazało, że Sekretariat Stanu domaga się wyłącznie odszkodowania za straty moralne. Zadośćuczynienie za szkody finansowe żądać będzie Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej. 

Prawnicy kardynała Becciu: Jego działania zawsze były inspirowane ochroną Stolicy Apostolskiej

Od początku procesu główny oskarżony kardynał Angelo Becciu utrzymuje, że jest niewinny. Po usłyszeniu żądań Severino prawnicy kardynała stwierdzili, że "wnioski o odszkodowanie złożone przez strony cywilne, a wśród nich przez Sekretariat Stanu, są zgodne z rolą, jaką zwykle odgrywają w procesach". "Ale kardynał Becciu nie popełnił żadnego przestępstwa i w konsekwencji nie spowodował żadnych szkód. Jego działania zawsze były inspirowane ochroną Stolicy Apostolskiej. Proces pokazał to wyraźnie i dlatego ufamy w obiektywny i bezstronny wyrok Trybunału" - cytuje obrońców portal news.italy24.press.

Więcej o: