Baltona odbiła się od dna. Zmiany w spółce przyniosły rekordowy zysk za 2022 rok

Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona ogłosiło, że w 2022 roku osiągnęło zysk netto na poziomie 35,6 miliona złotych.

Dwa lata temu spółka Baltona została przejęta przez państwową Grupę Kapitałową Polskie Porty Lotnicze, która przeprowadziła restrukturyzację firmy. W latach 2019 - 2021 Baltona odnotowywała straty finansowe.

Zobacz wideo Te ujęcia nad tłumem podczas Marszu Miliona Serc robią wrażenie

Baltona z rekordowym zyskiem

W 2022 roku Baltona odnotowała 35,6 mln zysku netto. Bogdan Romaniuk z zarządu firmy powiedział, że poprawiająca się sytuacja finansowa wynika z kilku czynników. Wskazał, że poprawiono funkcjonowanie firmy, obniżono koszty zakupu, przez co poprawiła się marżowość. Dokonano też reorganizacji oraz stworzono nowe marki handlowe.

W pierwszym półroczu 2023 roku przychody Baltony wzrosły do 379,2 miliona złotych, czyli o 44 procent licząc rok do roku. Prezes PPL Stanisław Wojtera powiedział, że po przejęciu przez państwową spółkę dokonano zmian na wielu płaszczyznach. PPL zainwestowało w Baltonę i ją dokapitalizowało. Oprócz tego zmieniono łańcuch dostaw oraz relacje z innymi dostawcami. Podniesiono także efektywność marketingu.

Baltona zarządza 38 sklepami w całej Polsce. Posiada również trzy sklepy za granicą - dwa w Rumunii i jeden we Francji. W jej posiadaniu są także trzy lokale gastronomiczne. Od trzech lat firma ponownie należy do Skarbu Państwa.

Baltona to firma, której historia sięga 1946 roku. Wtedy to podpisany został akt notarialny powołujący w Gdyni spółkę z o.o. Baltona. Miała początkowo zajmować się zaopatrywaniem statków. Później, kiedy komunistyczne władze łagodziły swoją politykę związaną z posiadaniem dewiz, Baltona zaczęła otwierać swoje pierwsze sklepy - dla marynarzy i na przejściach granicznych. Za dolary można w nich było kupić niedostępne gdzie indziej dobra z zachodu. Była to oferta dla nielicznych i przez to wydawało się, że niebywale luksusowa - taki drugi Pewex. U schyłku PRL-u Baltona miała około 260 sklepów.

Więcej o: