PiS zaplanował rekordowe wydatki na Fundusz Kościelny. Księża dostaną ok. 130 milionów więcej

W projekcie budżetu na 2024 rok rząd zaplanował 257 milionów złotych na Fundusz Kościelny, z którego finansowane są m.in. ubezpieczenia społeczne księży. PiS w trakcie swoich rządów systematycznie zwiększało wydatki na Fundusz Kościelny, jednak podwyżka planowana na przyszły rok jest wyjątkowo duża.

Do Sejmu trafił rządowy projekt przyszłorocznego budżetu. Wśród wydatków planowanych przez rządzących znalazła się kwota, która z budżetu państwa ma być przeznaczona na Fundusz Kościelny. Rząd Prawa i Sprawiedliwości stopniowo zwiększał poziom finansowania kościelnego funduszu, a w przyszłym roku ma paść kolejny rekord. Rząd chce, aby wydatki na Fundusz Kościelny po raz pierwszy w historii przekroczyły ćwierć miliarda złotych.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 166

Wydatki na Fundusz Kościelny znacząco wzrosły za rządów PiS. To już prawie 130 milionów więcej

Rząd zamierza w w 2024 roku przeznaczyć 257 milionów złotych na Fundusz Kościelny. Byłoby to aż 41 milionów więcej, niż wynika z założeń ustawy budżetowej na bieżący rok. Choć PiS zwiększał w przeszłości ilość pieniędzy przeznaczanych na Fundusz Kościelny, to tak duży wzrost byłby ewenementem. W poprzednich latach rządów PiS państwo przekazywało na Fundusz Kościelny następujące kwoty:

  • 2015 - 128 mln zł;
  • 2016 - 145 mln zł;
  • 2017 - 159 mln zł;
  • 2018 - 176 mln zł;
  • 2019 - 171 mln zł;
  • 2020 - 182 mln zł;
  • 2021 - 194 mln zł;
  • 2022 - 200 mln zł;
  • 2023 - 216 mln zł.

PiS zwiększa wydatki na Fundusz Kościelny. Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga chcą go znieść

Znaczny wzrost wydatków na Fundusz Kościelny dostrzegł dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego. - Fundusz Kościelny to m.in. mechanizm finansowania składek na ubezpieczenia społeczne duchownych. Ćwierć miliarda złotych, jaki na ten cel zapisano w projekcie budżetu, oznacza, że na ten fundusz wydamy dwa razy więcej niż na początku kadencji PiS - powiedział dr Kolek cytowany przez "Fakt".

Partie opozycyjne zapowiedziały podczas kampanii, że chcą postępować w kwestii finansowania księży zupełnie inaczej niż Prawo i Sprawiedliwość. Postulat zlikwidowania Funduszu Kościelnego podnosi obecnie Koalicja Obywatelska, Lewica oraz Trzecia Droga.

Więcej o: