Aby przejść na emeryturę, trzeba osiągnąć wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz mieć odpowiedni staż pracy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). - Warto jednak dobrze wybrać moment złożenia wniosku emertytalnego, gdyż ma to wpływ na wysokość wypłacanej przez ZUS emerytury - poinformowała Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzecznika prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku.
Wniosek (dostępny na oficjalnej stronie ZUS) można złożyć osobiście, online lub z wykorzystaniem poczty nie wcześniej niż 30 dni przed spełnieniem warunków do otrzymania świadczenia lub zamierzonym terminem przejścia na emeryturę.
Zdaniem Iwony Kowalskiej-Matis wniosek najlepiej złożyć w lipcu. Wtedy przy wyliczeniu kwoty świadczenia brana pod uwagę jest zarówno waloryzacja roczna, jak i kwartalna. - A to sprawia, że wypłata może być nawet o kilkaset złotych wyższa niż wtedy, gdy np. ktoś złoży wniosek na początku roku - cytuje słowa rzeczniczki portal Prawko.pl.
Kluczowa jest także kwestia stażu pracy. - Gdy ktoś pyta mnie, jaką będzie miał w przyszłości emeryturę, odpowiadam, że taką, jaką sobie wypracuje - podkreśliła Iwona Kowalska-Matis. Przypomnijmy, kwota, jaką senior zgromadził na indywidualnym koncie emerytalnym, jest dzielona przez ilość miesięcy dalszego średniego trwania życia.
Rzeczniczka w rozmowie z portalem wyjaśniła, że osoby, które pracowały bardzo krótko lub pracowały "na czarno" (czyli do ZUS nie wpływały żadne składki), muszą liczyć się z niską kwotą świadczenia. - Im dłużej dana osoba pracuje, tym wyższą będzie miała emeryturę - przypomniała. "Przeciętnie przedłużenie okresu pracy o rok i opóźnienie o rok przejścia na emeryturę powoduje wzrost świadczenia o ok. osiem proc. O ile wzrośnie świadczenie w indywidualnych przypadkach, najlepiej wyliczy doradca, wykorzystując kalkulator emerytalny" - czytamy na rządowej stronie.