Renta rodzinna po zmarłym. Kto może otrzymać świadczenie? Ile wyniesie? Decyduje liczba uprawnionych

Osoby, które straciły męża lub żonę, mogą ubiegać się o emeryturę po zmarłym współmałżonku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci ją po spełnieniu kilku warunków. Wśród nich jest m.in. odpowiedni staż małżeński.

Wdowcy i wdowy mogą skorzystać z przyznawanej przez ZUS renty rodzinnej. Świadczenie przysługuje w kilku przypadkach i może znacząco poprawić sytuację finansową niejednej osoby. Kto może się o nie ubiegać i ile może wynieść?

Zobacz wideo W Strefie Gazy brakuje wody. Mieszkańcy próbują sobie radzić z kryzysem [Źródło: Reuters]

Emerytura po zmarłym małżonku. Kto może ją otrzymać?

Z renty rodzinnej mogą skorzystać członkowie rodziny zmarłego. Jedynie w przypadku, gdy zmarły w dniu śmierci miał prawo do emerytury, renty lub spełniał warunki, aby je otrzymać. Dotyczy to również osób, które mogły otrzymywać zasiłek lub świadczenia: przedemerytalne, lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takich przypadkach do świadczenia po zmarłych są uprawnieni: żona lub mąż osoby zmarłej, jej dzieci, wnuki, rodzeństwo oraz rodzice - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wdowa lub wdowiec muszą mieć ukończone 50 lat, lub uzyskać ten wiek pięć lat po śmierci współmałżonka, aby otrzymać rentę rodzinną. Małżeństwo musi też mieć wspólnotę majątkową, aby wdowiec mógł otrzymać świadczenie. ZUS nie podał jednak informacji, jak długo powinno trwać małżeństwo, aby przyznać rentę rodziną drugiemu współmałżonkowi.

Ile wynosi renta rodzinna po zmarłym?

Jaka jest wysokość renty rodzinnej po zmarłym? Wszystko zależy od liczby osób, które są uprawnione do otrzymywania świadczenia:

  • Gdy uprawniona jest jedna osoba, otrzymuje 85 proc. świadczenia,
  • Gdy uprawnione są dwie osoby, otrzymują 90 proc. świadczenia,
  • Gdy uprawnione są co najmniej trzy osoby, zyskają 95 proc. świadczenia.

Co ważne, obecnie renta rodzinna nie może wynieść mniej niż 1588,44 zł brutto. Aby ubiegać się o rentę rodzinną należy wypełnić odpowiedni wniosek na stronie internetowej ZUS-u lub pobrać go w najbliższej placówce.

Więcej o: