Wdowcy i wdowy mogą skorzystać z przyznawanej przez ZUS renty rodzinnej. Świadczenie przysługuje w kilku przypadkach i może znacząco poprawić sytuację finansową niejednej osoby. Kto może się o nie ubiegać i ile może wynieść?
Z renty rodzinnej mogą skorzystać członkowie rodziny zmarłego. Jedynie w przypadku, gdy zmarły w dniu śmierci miał prawo do emerytury, renty lub spełniał warunki, aby je otrzymać. Dotyczy to również osób, które mogły otrzymywać zasiłek lub świadczenia: przedemerytalne, lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takich przypadkach do świadczenia po zmarłych są uprawnieni: żona lub mąż osoby zmarłej, jej dzieci, wnuki, rodzeństwo oraz rodzice - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wdowa lub wdowiec muszą mieć ukończone 50 lat, lub uzyskać ten wiek pięć lat po śmierci współmałżonka, aby otrzymać rentę rodzinną. Małżeństwo musi też mieć wspólnotę majątkową, aby wdowiec mógł otrzymać świadczenie. ZUS nie podał jednak informacji, jak długo powinno trwać małżeństwo, aby przyznać rentę rodziną drugiemu współmałżonkowi.
Jaka jest wysokość renty rodzinnej po zmarłym? Wszystko zależy od liczby osób, które są uprawnione do otrzymywania świadczenia:
Co ważne, obecnie renta rodzinna nie może wynieść mniej niż 1588,44 zł brutto. Aby ubiegać się o rentę rodzinną należy wypełnić odpowiedni wniosek na stronie internetowej ZUS-u lub pobrać go w najbliższej placówce.