Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. od stycznia 2024 r. dorosłym osobom z niepełnosprawnościami przysługiwać będzie dodatkowe wsparcie finansowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Tak zwane świadczenie wspierające ma, zgodnie z treścią ustawy, zapewnić potrzebującym pomoc służącą częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych.
Jak informowaliśmy, kwota świadczenia powiązana będzie z wysokością renty socjalnej, która wynosi obecnie 1588,44 zł miesięcznie brutto. Świadczenie wspierające wynosić będzie od 40 do 220 proc. tej podstawy. W myśl ustawy wysokość pomocy finansowej opierać będzie się na wyniku w 100-punktowej skali oceny potrzeby wsparcia. W zależności od ostatecznej punktacji świadczeniobiorcy otrzymać mogą sumę w wysokości:
Warto nadmienić, że od 1 stycznia 2024 roku świadczenie zacznie przysługiwać osobom z największą potrzebą wsparcia, które ustalone zostało na poziomie od 87 do 100 punktów. Osoby z poziomem wsparcia na poziomie od 78 do 86 punktów otrzymają prawo do świadczenia w roku 2025, a wszystkie pozostałe w 2026 roku.
Ocena potrzebnego wsparcia opierać ma się na między innymi określeniu zdolności osoby do samodzielnego codziennego funkcjonowania oraz rodzaju wymaganego wsparcia, z uwzględnieniem konieczności wsparcia innej osoby lub wykorzystania technologii wspomagającej. W jej celu wykorzystane mają zostać metody obserwacji, wywiadu bezpośredniego i kwestionariusza z samooceną. Decyzję o przyznaniu określonej oceny podejmować ma wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności i zainteresowany.
Świadczenie nie będzie przysługiwało osobom przebywającym w domu pomocy, zakładzie opiekuńczo-leczniczym albo pielęgnacyjno-opiekuńczym lub innej placówce zapewniającej całodobową opiekę. Nie otrzymają go również osoby uprawnione za granicą do świadczenia o podobnym charakterze lub takiego, które pokrywa wydatki związane z opieką.