W piątek liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy podpisali umowę koalicyjną. Dotychczasowa opozycja zapowiada, że gdy utworzy nowy rząd, wprowadzi zmiany m.in. w rozliczeniach PIT i w zasadach naliczania składki zdrowotnej.
"Przywrócimy korzystne warunki do rozwoju działalności gospodarczej. Ostatnie lata stały pod znakiem wojny wypowiedzianej przez rządzących polskim przedsiębiorcom. Bez odbudowy ducha przedsiębiorczości powrót na ścieżkę długoterminowego wzrostu gospodarczego, skutkującego wyższymi wynagrodzeniami, nie będzie możliwy" - podkreślono w jednym z punktów umowy koalicyjnej.
Liderzy partii opozycyjnych wskazali, że chcą "odbudować zaufanie pomiędzy państwem a przedsiębiorcami" i odejść od "opresyjnego systemu podatkowo-składkowego". Koalicja zapowiada wprowadzenie zasady, zgodnie z którą chorobowe pracownika już od pierwszego dnia będzie płacone przez ZUS.
"Zapewnimy kasową metodę rozliczania podatku PIT przed przedsiębiorców. Dla przedsiębiorców, odprowadzających składki za siebie, wprowadzimy możliwość czasowego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne" - czytamy w umowie koalicyjnej.
Partie opozycyjne zapowiadają również, że po utworzeniu rządu będą chciały "jak najszybciej doprowadzić do powrotu przewidywalności w systemie podatkowym, poprzez ustabilizowanie prawa i przywrócenie dialogu z organizacjami reprezentującymi pracodawców i związkami zawodowymi". Strony umowy koalicyjnej proponują wprowadzenie zasady minimum sześciomiesięcznego vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym.