"W ostatnim kwartale banki planują dalsze zaostrzanie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych" - informował Narodowy Bank Polski w swoim listopadowym komunikacie.
Jednym z banków, który zdecydował się to zrobić, był Alior Bank - chodziło o wstrzymanie przyjmowania wniosków kredytowych od osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Zmiany miały wynikać z "decyzji wewnętrznych banku". Potem nagle jednak nastąpiła wolta.
Pod koniec ubiegłego tygodnia Alior poinformował, że znów z otwartymi ramionami wita kredytobiorców z JDG. Jak to tłumaczy? "Alior Bank usunął barierę technologiczną związaną z obsługą wniosków o kredyty hipoteczne dla osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze" - poinformował bank i dodał, że w związku z powyższym nie będzie "czasowej przerwy w obsłudze takich wniosków".
"Przypominamy, że Alior Bank nie wdrożył żadnych zmian w zasadach przyjmowania wniosków o kredyty hipoteczne dla osób, których źródłem przychodu jest Jednoosobowa Działalność Gospodarcza. Są one procedowane na dotychczasowych zasadach - dochód z prowadzenia JDG jest uwzględniany we wnioskach o kredyt hipoteczny" - czytamy na stronie internetowej banku.
Największym akcjonariuszem Alior Banku jest obecnie Grupa PZU, która posiada 31,91 procent udziałów. Pozostałymi akcjonariuszami są: Nationale-Nederlanden OFE (9,47 proc.), Allianz OFE (8,83 proc.), oraz Generali OFE (5,56 proc.). 44,23 proc. udziałów należy do pozostałych akcjonariuszy.
Na koniec września 2020 r. GUS szacował liczbę podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na 4 106 708. W 2022 roku wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej było więcej niż o jej zamknięcie: założono ponad 310,2 tys. firm, a zamknięto blisko 193,1 tys. Podobnie było w 2021 roku: odpowiednio 296,3 tys. vs 76,1 tys.