Morawiecki: "Skierowaliśmy do Sejmu projekt o wakacjach kredytowych". Zwrócił się do Szymona Hołowni

"Skierowaliśmy do Sejmu projekt ustawy o wakacjach kredytowych na rok 2024" - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował o szybkie przeprocedowanie przepisów. "Nie mamy czasu do stracenia" - zaznaczył.

"Skierowaliśmy do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o wakacjach kredytowych na rok 2024. Sejm na kolejnym posiedzeniu powinien zająć się tą ustawą" - napisał Morawiecki na Facebooku. Zwrócił się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni "z prośbą o sprawne procedowanie tej sprawy".

Zobacz wideo

Wakacje kredytowe 2024. Premier Mateusz Morawiecki podał szczegóły. "Nie mamy czasu do stracenia"

"Chcemy, by zawieszenie spłaty kredytu w 2024 r. było możliwe na takim samym zakresie jak w 2023 r. - czyli w jednym miesiącu w jednym kwartale. Taka możliwość przysługiwałaby tym kredytobiorcom, których kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400 tys. zł (warunkowo do kwoty 800 tys. zł). Oprócz tego możliwość będzie dostępna dla osób, których raty kredytu stanowią znaczącą część dochodu" - czytamy we wpisie Morawieckiego.

Jak dodał, w 2022 r. rząd PiS wprowadził wakacje kredytowe "w obliczu nagłego wzrostu inflacji oraz stóp procentowych (w konsekwencji agresji na Ukrainę)". W jego ocenie rozwiązanie to "uratowało przed olbrzymimi kłopotami finansowymi setki tysięcy polskich rodzin".

"Stopy procentowe na szczęście już spadają - nie są jeszcze jednak na tyle niskie, żeby można było zrezygnować z tej formy pomocy. Warunki dla kredytobiorców wciąż są znacząco gorsze niż w dniu podpisywania umowy kredytowej. Na podstawie dostępnych wówczas prognoz, nie mieli oni szansy przewidzieć, jak będzie się zmieniał rynek finansowy" - pisze dalej Mateusz Morawiecki.

Następnie premier podał liczby. Wakacje kredytowe objęły 1,09 mln kredytów mieszkaniowych, co stanowiło 57 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych oraz 68 proc. wartości wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych.

"Sejm i Senat w nowym składzie powinny jak najprędzej uchwalić nowelizację przepisów, ponieważ mamy do czynienia z poważnym wyzwaniem społecznym. Nie mamy czasu do stracenia - musimy działać, bo tysiące polskich rodzin nie może czekać" - podkreślił Morawiecki.

Wakacje kredytowe. Rzecznik rządu Piotr Müller: Chcemy, by Sejm zajął się projektem jeszcze w tym roku

Sprawę wakacji kredytowych komentował rzecznik rządu Piotr Müller. W czwartek zapowiedział złożenie w Sejmie trzech projektów ustaw, którymi izba miałaby się zająć jeszcze w tym roku. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o wakacje kredytowe, a także przedłużenie zerowego VAT na żywność o kolejne pół roku. Trzeci projekt dotyczy zamrożenia cen energii elektrycznej.

- Tak, aby w styczniu nie doszło do sytuacji drastycznego wzrostu cen energii. To są projekty, którymi chcemy, żeby zajął się Sejm w tym roku jeszcze, po to, aby zabezpieczyć Polaków przed niebezpieczeństwami związanymi z inflacją - mówił Piotr Müller w Programie 1. Polskiego Radia. Rzecznik rządu dodał, że są to konieczne projekty, które wymagają szybkich działań.

Więcej o: