To miasto może wkrótce zniknąć z map Polski. Wszystko dlatego, że "nigdy nie leżało w Wielkopolsce"

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego przychylił się do wniosku o zmianę nazwy miejscowości. Za jego złożenie odpowiedzialni są mieszkańcy, którzy utworzyli na ten cel Komitet Obywatelski. - Chcemy zmiany nazwy miasta, a właściwie powrotu do tej, która była używana przez kilka miesięcy po wojnie - mówią przedstawiciele komitetu.

Gorzów Wielkopolski to miejscowość na prawach powiatu położona w województwie lubuskim. Nazwa tego ponad 120-tysięcznego miasta bywa myląca, ponieważ nie ma ono nic wspólnego z Wielkopolską. Z podobnego założenia wyszedł jego prezydent Jacek Wójcicki, który pozytywnie rozpatrzył wniosek Komitetu Obywatelskiego o zmianę nazwy miejscowości na sam Gorzów.

Zobacz wideo Hubert A. Janiszewski: Potrzebujemy stworzyć ofertę mieszkaniową dla mniej zarabiających

Gorzów Wielkopolski zniknie z mapy Polski? Mieszkańcy chcą powrotu starej nazwy

- Chcemy zmiany nazwy miasta, a właściwie powrotu do tej, która była używana przez kilka miesięcy po wojnie, a także funkcjonowała na polskich mapach w czasach, gdy miasto było niemieckim Landsbergiem. Gorzów nigdy nie leżał w Wielkopolsce - argumentował w rozmowie z PAP dziennikarz "Gazety Lubuskiej", a zarazem jeden członków komitetu Jarosław Miłkowski. Jak przekazano na oficjalnej stronie Gorzowa Wielkopolskiego, okres przed konsultacjami społecznymi zostanie poświęcony na przygotowanie materiałów informacyjnych i edukacyjnych, sporządzenie sprawozdania ewentualnych kosztów, jakie pociągnęłaby za sobą zmiana nazwy miasta oraz utworzenie zespołu konsultacyjnego.

Konsultacje społeczne w Gorzowie Wielkopolskim. Kiedy dojdą do skutku?

Przyjęty przez władze Gorzowa Wielkopolskiego harmonogram działań zakłada, że konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone w terminie od 6 maja do 2 sierpnia. Z kolei wnioski wysnute z konsultacji społecznych zostaną przedstawione do końca sierpnia 2024 roku. "W swojej odpowiedzi do Komitetu Obywatelskiego prezydent Jacek Wójcicki dziękuje wnioskodawcom za inicjatywę i zaangażowanie w sprawy Miasta. Wskazuje jednocześnie, że działania Komitetu Obywatelskiego będą z pewnością stanowić wartościowe, merytoryczne wparcie planowanych konsultacji, a fakt, że będą to konsultacje prowadzone na podstawie inicjatywy mieszkańców, podkreśla społeczną potrzebę dialogu w tej sprawie" - napisano na stronie miasta.

Więcej o: