Inflacja w strefie euro ponad dwa razy niższa niż Polsce. Znamy dane Eurostatu

Inflacja w Strefie Euro wyniosła 2,9 procent Oznacza to, że ceny w Polsce rosną ponad dwukrotnie szybciej niż w krajach, posługujących się wspólną europejską walutą. Z kolei w niektórych państwach Unii Europejskiej można mówić już o deflacji.

"Roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 2,9 proc. w październiku 2023 r., w porównaniu z 4,3 proc. we wrześniu. Rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 10,6 proc." - podał w piątek Eurostat. To wynik niższy od średniej inflacja w Unii Europejskiej. Ta wyniosła w październiku 3,6 proc. To także spadek z miesiąca na miesiąc o trochę ponad jeden procent. We wrześniu wskaźnik ten wynosił 4,9 proc., a rok wcześniej aż 11,5 proc. Polska należy jednak do państw z inflacją powyżej średniej. 

Zobacz wideo

Inflacja w strefie euro ponad dwa razy niższa niż Polsce

W Polsce październikowy odczyt inflacji był prawie dwukrotnie wyższy od tego w Strefie Euro. Według europejskich wyliczeń wyniósł 6,3 proc. Nie jest to jednak najgorszy wynik w Europie. Najwyższą inflację odnotowano na Węgrzech (9,6 proc.), w Czechach (9,5 proc.) oraz Rumuni (8,3 proc.). Na drugim biegunie znajdują się Belgia (-1,7 proc.), Holandia (-1,0 proc.) oraz Dania (-0,4 proc.), gdzie ceny spadły najszybciej. W tych krajach mówimy nawet o deflacji, bo ceny są niższe niż w zeszłym roku. 

W Strefie Euro największy wpływ na inflację miały usługi. Wzrost o 1,97 punktu procentowego. Wyraźny wzrost zanotowały także ceny żywności, alkoholu i tytoniu (1,48 p.p.) oraz towary przemysłowe nieenergetyczne (0,9 p.p.). Natomiast ceny energii spadły o 1,45 p.p.

Inflacja w Polsce według danych GUS była wyższa

W tym tygodniu Główny Urząd Statystyczny podał, że październikowa inflacja w Polsce wyniosła 6,6 proc. rok do roku. To wskaźnik wyższy od danych podawanych przez Eurostat. Wynika to z tego, że europejski urząd wylicza inflacje na podstawię zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP) obliczanego przez kraje członkowskie według ujednoliconej metodologii Unii Europejskiej, która różni się składem koszyka od metodologii stosowanej przez GUS

Więcej o: