Astronomiczna kwota za kapelusz Napoleona Bonaparte

Za rekordową kwotę jednego miliona 932 tysięcy euro sprzedano na aukcji w Paryżu kapelusz należący do Napoleona Bonaparte. Kwota pobiła poprzedni aukcyjny rekord innego kapelusza napoleońskiego, który w 2014 roku sprzedano za milion 884 tysięcy euro.

Kapelusz, znany jako bikorn jest w charakterystycznych kolorach. Czarny z niebiesko-biało-czerwonymi insygniami flagi francuskiej. - Przyciąga kolekcjonerów z całego świata - powiedział ekspert paryskiego domu aukcyjnego Drouot Jean-Pierre Osenat. 

Zobacz wideo Co zrobić, by mieszkania były bardziej dostępne?

Kapelusz Napoleona Bonaparte sprzedany

Właścicielem kapelusza był zmarły w zeszłym roku biznesmen Jean-Louis Noisiez. Ostateczna cena była ponad dwukrotnie wyższa od szacowanej kwoty 800 tysięcy euro.

Uważa się, że Napoleon miał w sumie około 120 takich kapeluszy, z których większość zaginęła. Według domu aukcyjnego Napoleon nosił ten konkretny kapelusz w połowie swojej kadencji jako cesarza, czyli od 1808 do 1815 roku. W przeciwieństwie do większości ludzi tamtych czasów, francuski przywódca nosił kapelusz przesunięty na bok. Nadawało mu to określony wygląd, łatwo rozpoznawalny przez jego żołnierzy w bitwie. "Kapelusz sam w sobie przedstawiał wizerunek cesarza" - przekazał dom aukcyjny.

Dom aukcyjny odmówił podania danych ostatecznego nabywcy kapelusza.

Niedzielna aukcja odbyła się tuż przed światową premierą filmu biograficznego o Napoleonie. Film Ridleya Scotta wejdzie do kin w Polsce 24 listopada. Główną rolę zagrał znany z "Jokera" Joaquin Phoenix.

Więcej o: