Dziś ważny dzień dla Polski ws. KPO i miliardów euro. To już praktycznie pewne

Co prawda wniosek w tej sprawie złożył w sierpniu rząd Mateusza Morawieckiego, ale to przyszły gabinet Donalda Tuska będzie na początek dysponował miliardami euro. Chodzi dokładnie o 5 mld euro w ramach pierwszych zaliczek z KPO. Dziś Komisja Europejska ma wydać pozytywną rekomendację w tej sprawie.

KE ma zatwierdzić wniosek Polski ws. zwiększenia Krajowego Planu Odbudowy - chodzi o dodatkowe pożyczki na kwotę 23 mld euro. Z tej kwoty możemy otrzymać 20 proc., czyli  5 mld euro - podaje "Rzeczpospolita"

Zobacz wideo

Miliardy euro dla Polski - to praktycznie pewne

Co ważne, zaliczek nie dotyczą superkamienie milowe zawarte w głównej umowie o KPO, która wynosi w sumie 34 mld euro. I to będzie prawdziwe wyzwanie dla nowego rządu Donalda Tuska, który zresztą w kampanii wyborczej obiecywał, że część pieniędzy z KPO trafi w końcu do Polski. Lider PO pod koniec października udał się do Brukseli, gdzie rozmawiał z szefową KE Ursulą von der Leyen na temat ośrodków z KPO. Wyjaśniał m.in., że do odblokowania pieniędzy nie wystarczą ustawy, ale faktyczne ruchy przygotowane przez jego przyszły rząd. "Punkt dotyczący akceptacji dla polskiego KPO wpisano do planu wtorkowego posiedzenia Komisji Europejskiej, a szefowie gabinetów unijnych komisarzy nie dodali do tego punktu zastrzeżeń i nie przewidzieli nawet dyskusji w tej sprawie" - podaje tymczasem tvn24.pl. A to oznacza, że zatwierdzenie środków dla Polski jest praktycznie pewne. O tym, że wszystkie ustalenia na linii Warszawa-Bruksela zostały zakończone, informował w czwartek 16 listopada w wywiadzie dla PAP minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. 

Środki z KPO na transformację energetyczną

5 mld euro w ramach zaliczki z KPO ma być przeznaczone na transformację energetyczną, w tym odejście od paliw kopalnych z Rosji. Chodzi m.in. o wsparcie dla sieci przesyłowych energii elektrycznej, odnawialnych źródeł energii, magazynowania energii, autobusów nisko- i bezemisyjnych oraz morskich farm wiatrowych. Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie ma być jeszcze potwierdzona 8 grudnia przez ministrów finansów państw Unii Europejskiej. Kiedy pieniądze trafią do Polski? "Po podpisaniu technicznych dokumentów pierwsze raty zaliczki będą mogły zostać wypłacone w styczniu 2024 roku" - czytamy w "Rzeczpospolitej". Środki z Krajowego Planu Odbudowy muszą być wydane do końca 2026 roku. 

Więcej o: