W tym roku niedziela handlowa przypada w Wigilię 24 grudnia. Rząd zaproponował przeniesienie jej na dzień 10 grudnia. Sklepy mają być czynne do 14.00. Rozwiązanie to uzasadniono "szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków". Przepisy mają wejść w życie po upływie 3 dni od daty ich ogłoszenia. Wskazano, że tak krótki termin vacatio legis podyktowany jest potrzebą jak najszybszego wejścia w życie projektowanych przepisów.
Sejm ma mało czasu na procedowanie nowelizacji ustawy z 2018 r. Dlaczego projekt trafił do parlamentu tak późno? Głos w tej sprawie zabrał nowy marszałek Szymon Hołownia.
- Wszyscy wiemy już od jakiegoś czasu, kiedy wypada Boże Narodzenie. Ono wypada 25 grudnia, a Wigilia 24 grudnia. Nie było też tajemnicą, jak układają się niedziela handlowe. Można to było zrobić wcześniej? Można było. Ale jak się prowadziło Sejm w ten sposób, że ostatnie posiedzenie było w sierpniu i zajmowało się innymi rzeczami, to nie wystarczyło czasu na zajmowanie się rzeczami ważnymi dla Polaków (...) Dlaczego nie mogli zrobić tego wcześniej? Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Czy my zdążymy naprawić ten błąd? Spróbujemy
- zadeklarował Hołownia.
- Ta ustawa jest pilna. Nadamy jej oczywiście po analizach numer druku i trafi do normalnego parlamentarnego obiegu z pamięcią o tym, że trzeba to zrobić w miarę szybko. (...) Nawet moglibyśmy spróbować, czytać to po raz pierwszy w przyszłym tygodniu we wtorek. Jeżeli udałoby się to szybko przeprocesować, to zdążymy - dodał.
W bieżącym roku jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na 24 grudnia, czyli Wigilię. Z tego powodu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaproponowało w projekcie przesunięcie jednej niedzieli handlowej z 24 na 10 grudnia. Jednocześnie resort rodziny chciał, aby handel w niedzielę 10 grudnia był możliwy tylko do godziny 14.00, tj. tak samo, jak miałoby to miejsce 24 grudnia 2023 r., zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przyszłym miesiącu niedzielą handlową będzie również 17 grudnia, a w dniach 25-26 grudnia większość sklepów będzie zamknięta. To bowiem dni ustawowo wolne od pracy. Natomiast w środę 27 grudnia sklepy powinny być już czynne w standardowych godzinach. Ustawa stopniowo wprowadzająca zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020, handel w niedziele dozwolony jest w siedem niedziel w roku - w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.