Sankcje? Kreml handluje z UE. Producenci butów dla rosyjskiej armii wydali miliony

Tylko w 2023 roku rosyjscy producenci obuwia, wytwarzający buty na potrzeby armii, importowali produkty europejskich firm o wartości 4,1 mln dolarów - wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez projekt Trap Aggressor centrum analitycznego StateWatch. Wśród sprowadzonych towarów znalazły się m.in.: skóra, klej, części zamienne do maszyn obuwniczych oraz inne produkty wykorzystywane w tym przemyśle.

Trap Aggressor jest to projekt informacyjno-adwokacki centrum analitycznego StateWatch. Ma on na celu monitorowanie skutków sankcji i konfiskaty mienia osób bezpośrednio związanych z wojną w Ukrainie. Zgromadzone za pośrednictwem handlowych baz danych informacje pozwoliły ustalić, że tylko w 2023 roku, pomimo szeregu sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, producenci obuwia dla żołnierzy armii Władimira Putina sprowadzili do kraju produkty europejskich firm o wartości 4,1 miliona dolarów

Zobacz wideo Atak rakietowy Rosjan na centrum kurierskie. 6 osób zginęło

Producenci butów dla rosyjskiej armii wydali w UE ponad 4 miliony dolarów

Wśród największych dostawców produktów takich jak skóry, kleje, czy części zamienne do maszyn obuwniczych znalazły się: włoska firma Conceria Cervinia Spa, która w 2023 roku wyeksportowała do Rosji towary o wartości 1,7 mln dolarów, białorusko-niemiecka spółka Belintertrans Germany Gmbh oraz niemieckie przedsiębiorstwo Neuhaus Gmbh. Te ostatnie otrzymały od rosyjskich producentów obuwia kolejno 0,9 i 0,7 miliona dolarów

Prawda o europejskich produktach masowo skupowanych przez rosyjskich przedsiębiorców wyszła na jaw w wyniku śledztwa dziennikarzy należących do Trap Aggressor. Członkowie projektu zajęli się badaniem próbek rosyjskiego obuwia wojskowego znalezionego uprzednio na polu bitwy oraz na terenach okupowanych. Zweryfikowano, że buty zostały wyprodukowane przez konkretne firmy, takie jak Faraday, czy Donobuw. W związku z tym zaczęto badać ich bazy handlowe oraz transakcje z firmami produkującymi obuwie w krajach europejskich.

Rosyjskie firmy publicznie podkreślały swoją współpracę z armią

W 2022 roku wspomniana wyżej firma Faraday otrzymała co najmniej sześć zamówień na buty od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej. Ich kwota opiewała na sumę 50 milionów dolarów. Według informacji przekazanych przez Trap Aggressor "dopiero od początku 2023 roku firma ta kupowała skóry i inne towary od włoskiej firmy Conceria Cervinia Spa za 1,7 mln dolarów". Wśród europejskich dostawców znalazły się także inne przedsiębiorstwa, których kontrakty opiewały na dużo niższe kwoty. 

Z kolei Donobuw publicznie zadeklarował na swojej stronie internetowej współpracę z Ministerstwem Obrony Rosji. Rosyjskie media opisywały także stałą współpracę przedsiębiorstwa z armią. W 2023 roku niemiecka firma Salamander Sps Gmbh & Co Kg została kluczowym europejskim dostawcą skóry dla firmy Donobuw.

Kreml handluje z UE. Jest to zgodne z unijnym prawem

Sankcje Unii Europejskiej dotyczą głównie embarga na handel towarami wojskowymi lub podwójnego zastosowania. Oznacza to, że z punktu widzenia handlu międzynarodowego towary takie jak: skóra, podeszwy, czy guma nie są bezpośrednio wykorzystywane jako narzędzie agresji w Ukrainie. Prawnie mogą być więc bezpiecznie sprzedawane z UE do Rosji. Według informacji przekazanych przez portal Ukraińska Prawda Trap Aggressor zwrócił się do notowanych na giełdzie spółek z UE o komentarz w tej sprawie. Nadal jednak nie otrzymano żadnych odpowiedzi. Jeszcze w maju 2023 roku niemiecka firma Salamander publicznie obiecywała dobrowolnie zaprzestać handlu z Rosjanami.

Więcej o: