Wakacje z kartą kredytową - jak się nią posługiwać i na co uważać

Wakacje to nie tylko czas wypoczynku, ale także wzmożonych wydatków. Warto zabrać ze sobą na urlop karty płatnicze, które według ekspertów - szczególnie podczas zagranicznych wyjazdów - są znacznie bezpieczniejsze niż trzymanie w portfelu gotówki. Przed urlopem warto zapamiętać kilka podstawowych zasad bezpiecznego ich użytkowania.

Karta to parasol ochronny dla Twoich pieniędzy

Korzystanie z karty płatniczej jest bezpieczniejsze niż noszenie przy sobie gotówki, dlatego że w razie kradzieży do momentu zastrzeżenia utraconej karty prawo zapewnia nam ochronę od skutków nieuprawnionych transakcji od 150 euro wzwyż. Oznacza to, że konsekwencje materialne powyżej tej kwoty do chwili zastrzeżenia plastiku pokrywa bank. Dla odmiany zgubioną lub skradzioną gotówkę tracimy bezpowrotnie. Warto skorzystać także z ubezpieczenia karty, które wyłącza naszą odpowiedzialność również za transakcje poniżej tej kwoty. Zwykle koszt takiego ubezpieczenia nie przekracza kilku złotych miesięcznie i chroni nas nie tylko przed rabunkiem gotówki wypłaconej z bankomatu oraz kradzieżą samej karty i dokumentów, ale także zapewnia ubezpieczenie przedmiotów zakupionych kartą.

Płacąc kartą miej ją cały czas na oku

Mimo wszystko warto trzymać ją w bezpiecznym miejscu. Pamiętajmy, aby dokonując płatności np. w restauracji nie przekazywać karty komuś z obsługi. To kelner powinien przyjść do nas z terminalem, a jeśli nie ma takiej możliwości - należy samemu podejść do terminala płatniczego. Pozwoli to uniknąć ryzyka skopiowania danych z karty.

Nigdy nie zapisuj PIN-u na karcie

Nie noś go też ani w portfelu, ani w torebce. Nie przechowuj zapisanego numeru w komórce pod hasłem "PIN". Nie podawaj go innym osobom i nikomu nie pożyczaj karty. Jest ona przypisana do użytkownika i udostępnienie jej osobie trzeciej oznacza, że w przypadku kradzieży, ubezpieczenie kosztów nieuprawnionych transakcji nie będzie działać.

Miej przy sobie numer, pod którym zastrzeżesz kartę

Jeśli mimo wszystko Twoja karta została skradziona lub podejrzewasz, że ktoś skopiował dane, zgłoś to natychmiast bankowi, który ją zastrzeże. Oprócz tego powinieneś po powrocie złożyć w banku pismo z podaniem przyczyn zastrzeżenia, a w przypadku kradzieży karty - załączyć protokół z policji.

Bądź ostrożny w sieci

Stosuj się do zasad bezpieczeństwa także podczas zakupów w Internecie (rezerwacja wycieczki czy noclegów). Warto sprawdzić wiarygodność e-sklepu czy e-serwisu, w którym chcesz dokonać zakupu. Jeśli podejrzewasz próbę oszustwa, poinformuj bank, że nie otrzymałeś towaru czy usługi, za którą zapłaciłeś. Również, jeśli ktoś posłuży się numerem Twojej karty w Internecie, natychmiast skontaktuj się z bankiem i zgłoś przestępstwo na policji. Karta kredytowa powinna być przedmiotem szczególnej uwagi każdego jej użytkownika, także dlatego, że znajduje się na niej komplet informacji potrzebnych do zakupów w sieci (numer, data ważności oraz kod zabezpieczający CVC2/CVV2).

Nie wypłacaj pieniędzy kartą kredytową z bankomatów

Wiąże się to bowiem z prowizją oraz odsetkami naliczanymi od razu po dokonaniu transakcji. Jest to transakcja gotówkowa, a okres bezodsetkowy obowiązuje tylko w przypadku transakcji bezgotówkowych. Użyj do tego zwykłej karty debetowej.

Korzystaj z pakietów ubezpieczeniowych

Podczas wyjazdów, bardzo ważne są także ubezpieczenia. Większość kart udostępnia swoim użytkownikom pakiet ochronny podczas podróży, także zagranicznych. Różnie konstruowany zawiera np. ubezpieczenie od utraty bagażu, czy opóźnienia bądź odwołania lotu, a także ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia i odpowiedzialności cywilnej. Często warunkiem skorzystania z ubezpieczeń jest dokonanie kartą płatności związanych z wyjazdem. Karty posiadają też pakiety assistance, przydatne szczególnie podczas podróży samochodem.

Korzystaj z usług dodatkowych, takich jak concierge czy oferty rabatowe

Usługa concierge umożliwia zlecenie wykonania pewnych czynności - od całkiem drobnych, na które nie masz czasu, po bardziej skomplikowane. Możemy więc zlecić rezerwację noclegu podczas zagranicznej podróży, ale też poprosić o zaplanowanie całego pobytu, włączając w to harmonogram lotów i rezerwację biletów do teatru czy opery. Większość banków wraz z kartą kredytową oferuje także zniżki w wybranych sklepach i punktach usługowych. Przed wyjazdem warto zatem sprawdzić, w których miejscach możesz liczyć na rabaty. Dodatkowo karty płatnicze mogą w pakiecie oferować dostęp do programów lojalnościowych.

Zadbaj o możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych

Dobrze by było, aby Twoja karta miała taką funkcję. Umożliwia ona dokonywanie szybkich płatności, polegających na przyłożeniu karty do specjalnego terminala, bez konieczności podawania jej sprzedawcy. Transakcje o wartości do 50 PLN nie wymagają potwierdzenia, a w przypadku zakupów powyżej tej kwoty płatność stale przebiega zbliżeniowo, ale musi zostać zautoryzowana PIN-em. Dzięki wygodzie i łatwości zakupów, technologia płatności zbliżeniowych, sprawdza się tam, gdzie najważniejsza jest szybkość: w barach typu fast food, w kioskach, w aptekach, automatach, kinach, środkach komunikacji i obiektach sportowych. Kart PayPass lub PayWave można używać także na stadionach, festiwalach, czy innego rodzaju imprezach masowych.

Karty kredytowej używaj rozsądnie

Plastikowe pieniądze wydaje się łatwiej, niż te papierowe. Podczas zakupów kieruj się zatem rozsądkiem i pamiętaj o tym, że po upływie okresu bezodsetkowego, który wynosi zwykle ponad pięćdziesiąt dni, kartę będzie trzeba spłacić. Od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na spłatę kwoty minimalnej, czy całości zadłużenia. Uregulowanie całej kwoty pozwoli skorzystać z zupełnie darmowego kredytu. Płacąc kwotę minimalną, musisz liczyć się z odsetkami, które bank dopisze do rachunku. Warto więc zastanowić się, ile chcesz wydać i kontrolować ustalony przez siebie limit. Wiele banków oferuje także swoim klientom funkcję kredytu ratalnego w karcie, dzięki któremu mogą rozłożyć swoje wydatki na niżej oprocentowane raty.

Jak zabezpieczasz się finansowo na emeryturę?