Kapsuła SpaceX już orbicie. Podróż trwała 27 godzin

Kapsuła SpaceX Crew Dragon "Resilience" dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To pierwsza tego typu oficjalna misja operacyjna, którą prywatna firma SpaceX przeprowadziła dla NASA. Latem tego roku odbył się pierwszy testowy lot.

Na stacji obecnych jest czterech członków załogi - trzech obywateli Stanów Zjednoczonych, a także Japończyk. Przez sześć najbliższych miesięcy ich domem będzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, czyli laboratorium orbitalne położone w odległości około 400 kilometrów nad Ziemią.

Baby Yoda Falcon 9 zabrał na orbitę nie tylko astronautów. Na pokładzie również Baby Yoda

Kapsuła SpaceX już na orbicie. Członkowie załogi będą się wymieniać

Po ukończeniu sześciomiesięcznej misji, czteroosobowa załoga zostanie zastąpiona przez kolejną, również składającą się z czterech osób, która również dotrze na orbitę dzięki kapsule Crew Dragon. Wymiana astronautów ma trwać do końca 2021 roku - wówczas do programu lotów kosmicznych z własnym statkiem dołączy Boeing.

Kapsuła SpaceX Crew Dragon "Resilience" wyruszyła w poniedziałek z przylądka Canaveral na Florydzie. 27-godzinny lot zawdzięcza rakiecie Falcon 9, która wyniosła ją na orbitę.

Wspólne przedsięwzięcie SpaceX i NASA. Amerykanie mogą się uniezależnić od Rosjan

Misja "Resilience" to wspólne przedsięwzięcie należącej do miliardera, Elona Muska prywatnej firmy SpaceX i NASA. Na jej realizację i wykonanie komercyjnego programu lotów kosmicznych rząd Stanów Zjednoczonych przeznaczył łącznie 3,1 miliarda dolarów.

Ziemia z kosmosu. Dopiero z tej perspektywy widać, że atmosfera jest cieniutką i kruchą warstwą otaczającą kulę ziemską. Amerykańska firma chce dostarczać internet z kosmosu. NASA ostrzega

Dzięki realizacji programu Amerykanie są w stanie uniezależnić się od Rosjan w kwestii dostępnych statków kosmicznych. Od momentu zakończenia misji wahadłowców astronauci latali na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładach rosyjskich statków kosmicznych.

Zobacz wideo Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem
Więcej o: