Kalejdoskop: opinie świata po zamknięciu Megaupload

Serwis Megaupload, specjalizujący się w przechowywaniu dużych plików, został wczoraj zamknięty przez FBI. Powód? Te duże pliki były w głównej mierze pirackimi serialami lub filmami. Zamknięcie Megaupload odbiło się na świecie głośnym echem. Zebraliśmy dla was najważniejsze opinie.

Megaupload był niemal synonimem piractwa ostatnich lat. Był - bowiem FBI zamknęła serwis i aresztowała jego założycieli. Więcej o szczegółach sprawy pisaliśmy w tekście Zamknięcie serwisu Megaupload i wielki atak hakerskiej grupy Anonymous .

New York Times - wiele twarzy Megaupload

New York Times przypomina , że na Megaupload można patrzeć z wielu odrębnych perspektyw.

Sprawa Megauploadu dotyka jednego z wielu kontrowersyjnych aspektów debaty antypirackiej. Megaupload oraz wiele podobnych witryn, na przykład takich jak Rapidshare czy Mediafire, często przedstawiane są jako wygodny sposób na legalny transfer dużych plików; do wypuszczonego niedawno filmu promocyjnego serwisu zatrudniono gwiazdy takie jak Will.i.am z zespołu Black Eyed Peas, który wyśpiewywał pochwały na część Megaupload.

Niebezpiecznik.pl - ucierpieli nie tylko piraci

przypomina , że Megaupload jakkolwiek wykorzystywany był przede wszystkim w celach pirackich, to jednak kilka kont pewnie należało do zwykłych osób, które nie naruszały niczyjej własności intelektualnej.

Niestety, na skutek działań FBI ucierpieli nie tylko piraci. Serwis Megaupload sprzedawał płatne konta, które kupowali zwykli internauci, chcący przechowywać część swoich zwykłych plików "w chmurze". Teraz nie mają do nich dostępu. Kto odpowie za taki "rykoszet"?

Electronic Frontier Foundation - nie twórzcie precedensów

to organizacja, która zajmuje się ochroną wolności słowa oraz prawa w cyfrowym świecie. EFF bardzo krytycznie wypowiada się o aresztowaniu założycieli Megaupload:

Taki sposób zastosowania międzynarodowych procedur kryminalnych do spraw związanych z Internetem tworzy przerażający precedens. Skoro Stany Zjednoczone mogą pochwycić obywatela Holandii mieszkającego w Nowej Zelandii z powodu naruszania praw autorskich, to co będzie dalej?

Anonymous (Anonimowi) - spodziewajcie się nas

anarchistyczna grupa bardzo dobrze zorganizowanych internautów, którzy walczą o swoje własne cele, a głównie skupieni są na walce "z systemem". Chwilę po ogłoszeniu wiadomości o zamknięci Megaupload napisali na Twitterze

Tak oto narodziła się #opMegaUpload (Operacja Megaupload). #Spodziewajcie się nas.

Jak wiemy, w efekcie "operacji Megaupload" zhakowane zostały strony amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości oraz strony wytwórni Universal Music Group i organizacji RIAA i Motion Picture Association of America.

The Next Web - kto popierał SOPA?

serwis zwraca uwagę na łatwość, z jaką Anonimowym udało się unieruchomić stronę tak ważnej organizacji, jak amerykański Departament Sprawiedliwości. Czytamy, że

Fakt, że rząd i inne firmy zostały tak łatwo pokonane może wywołać alarm na całym świecie, a zwłaszcza wśród korporacji, które kiedykolwiek przyznały się do popierania SOPA.

Partia Piratów - zdecydowane potępienie

Brytyjska Partia Piratów wydała oświadczenie , w którym całkowicie solidaryzuje się z Megauploadem oraz jego założycielami.

Partia Piratów Wielkiej Brytanii i ja [jej przewodniczący - przyp.red.] jesteśmy zaniepokojeni nieustającym wysiłkiem USA do egzekwowania przesadzonych i niepopularnych praw autorskich poza granicami USA.
Więcej o: