Wyślij im swoje pieniądze - szykuje się wielka akcja

W końcu powstała inicjatywa, która powinna usatysfakcjonować wszystkich światowych antypiratów. Czy rozwiąże problem piractwa? Nie. Ale nie z nim chce walczyć.

Inicjatywa nazywa się Send Them Your Money , czyli po prostu "Wyślij im swoje pieniądze". Komu mamy wysłać nasze ciężko zarobione pieniądze? Organizacjom zajmującym się zwalczaniem piractwa i ochroną praw autorskich, takim jak MPAA lub RIAA (w Polsce ich odpowiednikiem jest ZAiKS).

Jeżeli prychacie już z oburzenia - proszę, poczekajcie. Argumenty dla których powinniśmy zapłacić antypiratom są naprawdę ciekawe.

W skrócie - organizacje zwalczające piractwo uzasadniają swoje starania tym, że każda ściągnięta nielegalnie z Sieci cyfrowa kopia (filmu, MP3, książki - wstawcie tu sobie jakikolwiek produkt objęty ochroną praw autorskich) to mniej pieniędzy na koncie wytwórni/ wydawnictwa oraz artysty.

Ale - jak (pomysłowo) zauważa twórca strony Send them your money:

Oni [organizacje antypirackie - przyp. red.] jasno dali do zrozumienia, że uważają cyfrowe kopie za równie wartościowe jak twór oryginalny.

Możemy więc wyrównać RIAA straty dokonywane przez piratów wysyłając jej... cyfrowe kopie pieniędzy.

Zrób zdjęcie lub zeskanuj pieniądze. Wyślij cyfrową kopię pieniędzy do MPAA i RIA w jakiejkolwiek ilości. Tylko nie przesadzaj. Jeśli stać cię na wysłanie zaledwie 20 kopii to tyle w zupełności wystarczy. Jeśli wystarczająco wiele osób dołączy [do tej inicjatywy] to powinniśmy zaspokoić wszystkie, nawet najbardziej wygórowane żądania.

Absurdalne? Oczywiście. Przerysowane do granic możliwości? Owszem. Ale także dowcipne. I zastanawiające.

Konrad Hildebrand z Polygamii przeprowadził już eksperyment polegający na ściąganiu cyfrowych kopii.

Czasami gdy bardzo się nudzę, ściągam z sieci jakąś płytę Staszewskiego tylko po to, aby ją skasować. A następnie ściągam jeszcze raz. I jeszcze. Wszytko w nadziei, że uda mi się wygenerować na tyle duże koszty, aby Kazik rzucił tworzenie muzyki w cholerę i zajął się czymś innym. Niestety, na razie bezskutecznie.

Czy jeśli wyśle teraz ZAiKS-owi odpowiednią ilość cyfrowych pieniędzy, to straty się wyrównają?

Więcej o: