Takiej konferencji Apple nie było od lat - 3 (a właściwie 4) nowe produkty. Oto, co powinniście o nich wiedzieć

Konferencja Apple trwała ponad 2 godziny. I była pełna nowości. Dwa nowe iPhone'y, iPad Pro i Apple TV - oto nowe produkty firmy z Cupertino.

Zacznijmy od tego, co najprzyjemniejsze.

Dwa nowe iPhone'y 6S i 6S Plus

iPhone 6s i iPhone 6s PlusiPhone 6s i iPhone 6s Plus Fot. Apple Fot. Apple

Z zewnątrz wyglądają jak poprzednia generacja, ale różnią się sprzętowo i pod względem oprogramowania. iPhone 6S ma więc ekran o przekątnej 4,7" a iPhone 6S Plus - 5,5". Oba nowe iPhone'y pracują pod kontrolą procesora A9 - 64-bitowego układu trzeciej generacji, który ma dać 70-procentowy wzrost wydajności. Podczas prezentacji podkreślano zmiany wprowadzone w aparacie. Najważniejsza to 12-megapikselowa matryca, w której ograniczono powstawanie przekłamań kolorystycznych poprzez użycie filtrów i oddzielenie od siebie poszczególnych pikseli. Nowe iPhone'y będą też obsługiwać aplikację Live Photos pozwalającą na tworzenie krótkich animacji - zdjęcie może się poruszać przez około sekundę.

W nowych iPhone'ach pojawia się zapowiadany już wcześniej Force Touch 3D Touch. Jest to system, który reaguje dynamicznie na siłę nacisku na ekran. Jeśli chcemy powiększyć obraz nie musimy używać dwóch palców, wystarczy nacisk. Może to być wykorzystywane do rozwijania menu kontekstowego, uruchamiania poszczególnych funkcji aplikacji.

iPhone 6s i iPhone 6s Plus w zamawiać można od 12 września, a dostępne będą 25 września. Dotyczy to 12 krajów, wśród których nie ma Polski. W pozostałych krajach telefony mają pojawić się przed końcem roku. W USA cena iPhone'a 6s z dwuletnią umową zaczyna się od 199 dolarów, a cena iPhone'a 6s Plus od 299 dolarów. Więcej o nowych iPhone'ach przeczytacie tu .

iPad Pro

iPad ProiPad Pro Fot. Apple Fot. Apple

Jest też oczywiście nowy, duży iPad Pro z wyświetlaczem o przekątnej 12,9". Podczas prezentacji podkreślano bardzo jego wydajność - 64-bitowy procesor 3. generacji A9X ma być 1,8 raza szybszy od układów zastosowanych w poprzednim iPadzie. Z kolei układ graficzny zapewniać ma dwukrotnie większą wydajność. Ma to umożliwić jednoczesne montowanie trzech filmów w rozdzielczości 4K. Do iPada dokupić można... rysik. Tego jeszcze nie było - do tej pory firma oddana była słowom Steve'a Jobsa, który niemiłosiernie nabijał się ze stylusów.

 

iPad Pro wraz z akcesoriami dostępny będzie w USA w listopadzie. Ceny różnią się w zależności od wersji, a zaczynają się od 799 dolarów. Więcej o nowym iPadzie Pro przeczytacie tu .

Apple TV

Apple TVApple TV Apple TV Apple TV

Apple TV obsługuje nagrania w wysokiej rozdzielczości i umożliwia dostęp do zdjęć, filmów, muzyki z iTunes. Można obsługiwać je głosem, bo działa w nim Siri. Apple TV pozwala też łatwo przewijać filmy i powtarzać. Na przykład wystarczy powiedzieć "Siri, przewiń do przodu siedem minut".

Albo "Siri, co on powiedział?" - asystentka Apple zrozumie, że chodzi nam o to, że chcemy ponownie usłyszeć to, co powiedział aktor widziany właśnie na ekranie.Integracja z Siri pozwala "rozmawiać" z Apple TV. Możemy poprosić na przykład "Jakie filmy można obejrzeć z dziećmi?" - urządzenie wyświetli wybór najciekawszych filmów. Apple TV będzie dostępny na rynku jeszcze w tym roku, Wersja 32GB będzie kosztować 149 dolarów, 64GB 199 dolarów. Więcej o telewizji wg Apple przeczytacie tu .

Apple Watch

Apple WatchApple Watch Apple Watch

Apple Watch

Zegarek też został odświeżony. W nowych wersjach znajdziemy nowe opaski i ulepszone oprogramowanie. Jest to jednak właściwie kosmetyczna zmiana. Więcej o Apple Watch przeczytacie tu .

Takiej konferencji Apple nie było od lat. Napakowana nowościami właściwie od pierwszej do ostatniej ze 130 minut wydarzenia. dawno też we wrześniu nie widzieliśmy nowych iPadów - na nie przeznaczona była przeważnie osobna konferencja. A po dzisiejszej prawie każdy fan urządzeń z nadgryzionym jabłkiem znajdzie coś dla siebie. Dwa nowe, znacznie ulepszone w porównaniu do poprzedników iPhone'y, potężny tablet i Apple TV.

Więcej o: