Jak wysłać e-maila? Ten film z 1984 roku robi prawdziwą furorę w internecie

Dziś trudno jest znaleźć osobę, która nie posiada własnego adresu e-mail. W latach ’80 elektroniczna komunikacja była jednak luksusem dostępnym dla nielicznych. Udowadnia to poniższy film, który od jakiegoś czasu robi prawdziwą furorę w sieci.

Jest rok 1984. Minęło 13 lat od momentu, w którym Ray Tomlinson wysłał pierwszego  e-maila. Nowa technologia wciąż znajduje się jednak w powijakach, a własną elektroniczną skrzynką pocztową dysponują jedynie wybrańcy.

Czytaj też: Tak Bill Gates wyobrażał sobie przyszłość w 1999 roku

 

Mimo wszystko, autorzy brytyjskiego programu telewizyjnego „Database” postanawiają przybliżyć widzom tajniki związane z elektroniczną komunikacją. Prezentacją tej przełomowej technologii zajmuje się dwójka gustownie ubranych ekspertów - Pat i Julian, których zadaniem jest przesłanie elektronicznego listu do telewizyjnego studia.

Ponieważ od powstania sieci szerokopasmowej wciąż dzielą nas dekady, małżeństwo Greenów podłącza swój mikrokomputer do sieci telefonicznej za pośrednictwem  modemu Minor Miracles. Następnie łączą się z siecią Prestel, wykręcając  numer na tradycyjnych tarczowym telefonie. „To niezwykle proste” – zauważa prezenterka.

E-mailE-mail YouTube/ThamesTv

Chwilę później są już „we wnętrzu” Micronetu. Była to część sieci Prestel dedykowana użytkownikom mikrokomputerów, która przypominała wczesną wersję popularnego w Stanach Zjednoczonych AOL-a. Za pośrednictwem Micronetu użytkownicy mogli zapoznać się z wiadomościami, recenzjami sprzętu , a nawet pobrać aplikacje. Mogli również wysłać e-maila, co Pat i Julian zaprezentowali na krótkim wideo.

E-mailE-mail YouTube/ThamesTv

0 20 21 22

Powyższy film nie będzie większym zaskoczeniem dla osób, które pamiętają lata ’90 i łączenie się z internetem za pośrednictwem zewnętrznego lub wewnętrznego modemu telefonicznego, wydającego dość osobliwe dźwięki.

Z pewnością pamiętają oni słynny numer telefonu 0 20 21 22, który przez wiele lat był jedyną bramą to świata elektronicznej rozrywki: pierwszych portali internetowych, komunikatora mIRC, czatów czy też trybu multiplayer w grach.

Więcej o: