Ten mężczyzna drży z przerażenia, bo myśli, że zaraz spadnie. Czy VR pomoże przezwyciężać lęki?

Wirtualna rzeczywistość jest potężna, bo potrafi przekonać nasz mózg, że jesteśmy gdzieś naprawdę. Czy to może pomóc przezwyciężać nasze lęki?

HTC Vive to jeden z najdoskonalszych zestawów pozwalający na zabawę z rzeczywistością wirtualną. Jest świetnym narzędziem, bo nie tylko wyświetla cyfrowy obraz wokół nas, jest też wyposażony w kontrolery. A to przenosi nas na zupełnie inny poziom rzeczywistości wirtualnej. O potędze HTC Vive świadczy też sukces rynkowy - 15 tysięcy zestawów sprzedano... w 10 minut od premiery.

Możemy bowiem wejść w niemal fizyczny kontakt z nierealnymi obiektami.

Czy to może pomóc w przezwyciężaniu lęków? Wideo, które właśnie trafiło do sieci dowodzi że tak.

HTC ViveHTC Vive Fot. HTC

Osoby biorące udział w eksperymencie mają jedno zadanie: uratować kotka siedzącego na belce zawieszonej dziesiątki metrów nad ziemią. Reakcje uczestników sesji dowodzą tego, jak bardzo realna jest nierealna rzeczywistość. Mężczyzna balansuje ciałem, jakby miał zaraz spaść. Kobieta odruchowo kuli się i cofa o krok, kiedy widzi przed sobą trójwymiarową panoramę miasta i ulicę pod swoimi stopami. 

Kto wie, może VR okaże się idealnym sposobem na pozbycie się różnych lęków. Terapia, która ma wyleczyć z chorobliwego strachu przed pszczołami, psami, wysokością etc. miałaby sens, gdyby można było przenieść pacjenta w kontrolowanym środowisku do wirtualnego świata, dozować doznania. 

Po obejrzeniu poniższego nagrania nasuwają się bardzo istotne wnioski. Tak rzeczywistość wirtualna może być niemal tak samo rzeczywista, jak to, co widzimy na co dzień. A przecież jesteśmy dopiero na początku tej rewolucji...