Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura chcą mieć skuteczniejsze narzędzia do walki z przestępcami działającymi w szeroko pojętej cyberprzestrzeni. Na konferencji Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec PL, która odbyła się w miniony piątek w Warszawie, Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy, zapowiedział powołanie specjalnych wydziałów. Mieliby w nich pracować prokuratorzy wyspecjalizowani z zwalczaniu przestępczości internetowej, ataków przeprowadzanych przez hakerów itp.
Chcemy, by już nie długo powstała kadra wyspecjalizowanych prokuratorów, którzy będą skutecznie zmniejszać cyberzagrożenia. Musimy pamiętać, że każdy skuteczny atak internetowy to przestępstwo i prokuratura musi mieć skuteczne narzędzia do ścigania przestępstw także w cyberprzestrzeni. Prokuratura będzie dbała o cyberbezpieczeństwo nie tylko organów państwa, ale całego życia publicznego w naszym kraju.
- stwierdził prokurator w rozmowie z Cyberdefence24.
Mamy w prokuraturach pełnomocników ds. walki z mową nienawiści, zaś od cyberprzestępczości już nie.
- dodał.
Konieczność stworzenia wydziałów umotywowano sporym wzrostem aktywności przestępców działających w sieci. Przykład podała Anna Streżyńska, minister Cyfryzacji. Uruchomienie programu 500+ spowodowało, że pod rządową stronę służącą do składania wniosków podszyło się w sumie 150 różnych witryn. Część z nich miała charakter przestępczy.
Oprócz tego na konferencji Cybersec PL poruszono kwestie związane z bezpieczeństwem administracji państwowej, infrastruktury, obronności. Poniżej najciekawsze cytaty z prelekcji, zamieszczone na Twitterze.
Stworzenie specjalnych wydziałów w prokuraturach jest jedynie częścią większego planu, w który zaangażowane jest Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Cyfryzacji oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego,a za jego sprawą Kancelaria Prezydenta.
Cybersec PL to konferencja organizowana przez Instytut Kościuszki. To think tank kreujący nowe idee dla Polski i Europy, przedstawiający różnego rodzaju raporty, analizy, komentarze ekspertów.
CYBERSEC PL stworzyliśmy z myślą o budowaniu narodowych zdolności, pozwalających na prowadzenie skutecznych i suwerennych działań w cyberprzestrzeni
- powiedziała PAP Technologie Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki. Wyraziła przy tym nadzieję, że konferencja stanie się platformą dyskusji najważniejszych interesariuszy zaangażowanych w ten proces.
Miejmy nadzieję, że szeroko zakrojone plany walki z cyberprzestępczością uda się wprowadzić w życie. Może pozwoli to skuteczniej ścigać tych, którzy dokonując przestępstw za pomocą internetu liczą na brak wiedzy i bezradność prokuratory.