Supertankowce stoją w największym korku na świecie. Wszystko przez nadpodaż ropy

Z powodu globalnej nadpodaży ropy, na części najbardziej ruchliwych szlaków morskich utworzyły się korki, w których stoją ogromne supertankowce. W ich zbiornikach znajduje się około 200 milionów baryłek surowca o wartości blisko 7,5 mld dol.

Jeśli tkwiące w zatorach supertankowce ustawilibyśmy obok siebie, utworzyłyby linię o długości około 40 km. Największe zatłoczenie panuje w portach Bliskiego Wschodu i Azji.

Fortepian, perkusja, gitary

Kapitan jednego ze statków, który pod koniec marca przypłynął do portu w Qingdao w północno-wschodnich Chinach powiedział agencji Reuters, że jest mało prawdopodobne, by zadokować przed końcem tego tygodnia, frustrujące opóźnienie wydłuży się więc do ponad trzech tygodni.

Kapitan opowiada, jak jego załoga radzi sobie z nudą: - Mamy fortepian, perkusję, gitary, ludzi którzy grają. Mamy też ponad 1000 płyt DVD, nie ma więc potrzeby, aby oglądać ten sam film 20 razy - mówi kapitan.

Inna z załóg zajmuje ten czas pracami konserwatorskimi na statku.

Tankowce stoją w korkuTankowce stoją w korku fot. www.myshiptracking.com/

Tankowce powinny pływać wolniej

Biznesmeni z branży, po nie są zadowoleni z korków i już próbują sposobów jak je rozładować.

Nie dalej jak w lutym producenci naftowi poprosili armatorów tankowców, by ich statki pływały wolniej. Patrick Rodgers, prezes belgijskiego Euronavu jest zdania, że wydłużenie rejsu jednostki o tydzień pomoże w walce z nadpodażą i rozwiąże problem korków w portach na całym świecie. Innymi słowy, część ropy miałaby być składowana na morzu. Według jego szacunków tankowce miałyby zwolnić o dwa węzły, z 15 do 13.

Dostawy ropy wydłużyłyby się wówczas o 8 dni, z 40 do 48.

Nadpodaż utrzymuje się

Jak duża jest obecnie nadpodaż ropy? Potrzeby światowe określa się na 93 mln baryłek ropy dziennie, produkcja globalna sięgnęła zaś 95 mln dziennie.

Potentaci naftowi rozmawiają o porozumieniu ograniczającym wydobycie surowca, ale na razie nie idą za tym czyny. Kraje OPEC zwiększyły dostawy ropy w marcu o 64 tys. do 33,09 mln baryłek dziennie. Rośnie produkcja czarnego złota w Iraku, a Iran pompuje go najwięcej od prawie 4 lat. Na przełomie 2016 oraz 2017 roku Kuwejt chce zaś zwiększyć wydobycie z 3 do 3,165 mln baryłek dziennie. Dodatkowo zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,23 mln baryłek (0,4 proc.), do 534,83 mln.

Milionowe straty i liczne protesty zmusiły SeaWorld do zmiany polityki

 

Więcej o: