Odważna deklaracja Elona Muska: "Ryzyko wypadku dwa razy mniejsze z naszym Autopilotem"

Podczas niedawnej wizyty w Norwegii Elon Musk, założyciel firmy Tesla produkującej elektryczne samochody, stwierdził, że autonomiczny system wbudowany w pojazd zmniejsza ryzyko wypadku o połowę. To bardzo poważna deklaracja.

Elektryczne samochody produkowane przez firmę Tesla, należącą do miliardera Elona Muska, mają jedną ciekawą cechę. W sytuacjach krytycznych potrafią przejąć kontrolę nad pojazdem.

Nawet wczesna wersja Autopilota wbudowanego w samochody w Tesla zmniejsza średnią ilość wypadków o połowę. Przez wypadek rozumiem sytuację, w której doszło do wystrzelenia poduszek powietrznych.

- stwierdził, jak podaje IBTimes, w rozmowie z norweskim ministrem transportu. 

Co potrafi Autopilot

Model D - autopilotModel D - autopilot Fot. Tesla

Przeczytaj też: Tesla ma konkurenta. Zobacz ten pojazd!

 

Autonomiczny system samochodów Tesla jest  w stanie samodzielnie przyspieszyć, zwolnić, nagle zahamować, a nawet zmienić pas ruchu (chociaż do tego potrzebuje wyraźnych oznakowań poziomych). Komputer pomagający sterować samochodem zareaguje też, kiedy kierowca zacznie nieoczekiwanie zmieniać kierunek jazdy (na przykład przekroczy linie rozdzielające pasy). 

Na poniższym nagraniu widać, że kierowca może wręcz powierzyć prowadzenie samochodu Autopilotowi. Oczywiście działa to w określonych sytuacjach - na przykład kiedy poruszamy się określonym pasem w ruchu miejskim. Samochód sam zatrzyma się przed pojazdem z przodu i sam ruszy w razie potrzeby. Autopilot potrafi też samodzielnie parkować i wyjeżdżać z garażu

 

Samochody korzystają z bardzo wielu systemów, które mają zareagować lepiej niż człowiek. ABS, uniemożliwiający zblokowanie kół przy hamowaniu, czy ESR, pozwalający wyprowadzić pojazd z poślizgu podczas omijania przeszkody, to tylko jedne z przykładów. Innym jest system samodzielnie wszywający pomoc  w razie wypadku  - działa bez udziału kierowcy, jest w stanie przekazać informacje o lokalizacji pojazdu. 

Czy w kwestiach bezpieczeństwa możemy pójść o krok dalej i zaufać systemowi, który samodzielnie steruje samochodem? Przykład Tesli udowadnia, że jest to możliwe i zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Manewr widoczny na poniższym nagraniu nie został wykonany przez człowieka.

 

Autopilot jest na wczesnym etapie rozwoju. Być może w niedalekiej przyszłości prowadzenie pojazdu stanie się dzięki takim systemom znacznie mniej niebezpieczne. Deklaracja Muska jest bardzo odważna, bo zmniejszenie ryzyka wypadku o połowę jest naprawdę znaczące. Miejmy nadzieję, że następne generacje Autopilota będą jeszcze bezpieczniejsze. To zachęci innych producentów do wprowadzania podobnych rozwiązań. 

Więcej o: