Sprzedaż pecetów znów spadła. A Polska? Jesteśmy zieloną wyspą

Globalna sprzedaż komputerów w pierwszym kwartale tego roku znów się skurczyła. Jest to o tyle zaskakujące, że zarówno Windows 10, jak i nowa generacja hybryd miała ten trend zatrzymać. Udało się to na nielicznych rynkach, m.in. w Polsce.

Agencja Gartner informuje, że rynek komputerów osobistych skurczył w się w porównaniu z pierwszym kwartałem o 10%. Spadki sprzedaży odnotowali w zasadzie wszyscy producenci. Największy, bo wynoszący aż 26% Acer, Lenovo 12%, Dell 7,6. Jedynie Asus odnotował wzrost wynoszący 3,6 %.

Surface 3Surface 3 Fot. Microsoft

Przeczytaj też: 7 urządzeń, które chcą być pecetami

Hybrydy nie są zbawieniem

W zeszłym roku IDG prognozował, że sprzedaż hybryd takich jak iPad Pro, Microsoft Surface Pro, czy Google Pixel w ciągu tego roku wzrośnie o 75%. Zdnet wyjaśnia, że pomimo pozytywnych przejawów sprzedaż takich urządzeń nie uchroniła całego segmentu przed kolejnym spadkiem. 

Rynek pecetów znów się skurczyłRynek pecetów znów się skurczył Fot. Gartner

Biznes przygląda się Windows 10

Do wzrostu popularności PC nie przyczynił się też najważniejszy z produktów Microsoftu. Użytkownicy biznesowi, ci którzy mogliby znacząco wpłynąć na wyniki sprzedaży, wciąż przyglądają się dziesiątce, oceniają jej wartość dla firmy i wstrzymują się z decyzją o zakupie nowych urządzeń. Pewnych ruchów możemy spodziewać się dopiero pod koniec roku. 

Spadek sprzedaży komputerów PCSpadek sprzedaży komputerów PC Fot. Statista (CC)

Całkiem możliwe, że rok 2016 będzie kolejnym, w którym pogłębia się spadek sprzedaży pecetów. Latem Microsoft wypuści na rynek zaktualizowaną wersję Windows 10. Będzie to chyba ostatnia okazja, by przekonać się, czy wysiłki Microsoftu są w stanie powstrzymać wieloletni trend i zmianę zachowań konsumentów. 

Polski rynek wymyka się trendom

Sytuacja w Polsce jest inna. Nasz rynek komputerów stacjonarnych wzrósł w II kwartale 2015 roku o 2,1 procent - wynika z danych firmy IDC. Globalna sprzedaż spadła w tym okresie aż o prawie 12 procent, osiągając najniższy poziom od 2007 roku. 

Jesteśmy zieloną wyspą - jednym z nielicznych rynków w Europie, gdzie odnotowano bardzo niewielki wzrost sprzedaży pecetów i hybryd  - wyjaśnia Computer Weekly powołując się na dane Gartnera (dane za IV kw. 2015). 

 

Za Zdnet.com

Więcej o:
Komentarze (156)
Sprzedaż pecetów znów spadła. A Polska? Jesteśmy zieloną wyspą
Zaloguj się
 • mdzj

  Oceniono 85 razy 75

  Być może sprzedaż PC nie maleje, bo znacząca część użytkowników:
  - potrzebuje komputerów do PRACY a nie do wystawiania selfików na fejsiku.
  - nie jest uzależniona od najnowszych wersji, "jedynie słusznych" systemów myślących za użytkownika. Potrafi używać starszych wersji i sensownie je skonfigurować. Albo sięgnąć do alternatyw.

 • danuel

  Oceniono 83 razy 67

  A co mam za zgniłe jabłko przepłacać? Blaszak to jedyne rozsądne rozwiązanie posiadające jedynie plusy względem zamkniętych konstrukcji.
  Jednak Polacy jeszcze nie zidiocieli do końca.

 • cometto-pl

  Oceniono 70 razy 62

  "Polacy kupują te komputery, choć nikt na świecie już ich nie chce..." - tak, nikt nie chce, to Polacy kupili 288 milionów sztuk.

 • mille666

  Oceniono 13 razy 13

  Gimbusy tego nie pojmą: "po cholerę taka skrzynia do fb???"... ponadto rynek pecetów to rynek ludzi kreatywnych: sami składają nierzadko z części importowanych, więc statystyki ich nie obejmują, jak wasz każdy mail z ifona...

 • makvelithedon7

  Oceniono 13 razy 13

  Bo Polak potrzebuje maszyny do wszystkiego. To bardzo ekonomiczne. Nie wiem, w czym ktoś widzi problem? Poza tym blaszaka można spokojnie i łatwo naprawić czy ulepszyć.

 • wasiliuk

  Oceniono 14 razy 12

  No i?
  Jaki płynie z tego wniosek?

  Gdyby ktoś zechciał napisać wartościowy artykuł na ten temat, to podsunę kilka tez:
  1. Należy wyraźnie odróżnić klienta indywidualnego od firm. "Biurkowe" stanowiska pracy w firmach to nadal pecety, bo są wygodniejsze.

  2. Istnieje takie coś jak nasycenie rynku. Ktoś, kto wymienił telewizor CRT na plazmę nie kupi za chwilę kolejnego płaszczaka tylko dlatego że ma 3 nowe, niepotrzebne funkcje. Z tego samego powodu babcia, której wnuczek podłączył peceta do Internetu nie będzie wymieniać sprzętu, bo się wsparcie na XP skończyło.

  3. Sprzedaż komputerów rośnie, ale oczywiście zmienia się ich format. To nie tylko tablety i smartfony, że o tanich jak barszcz laptopach nie wspomnę. To są również dedykowane terminale kasowe, do gastronomii, itd. Często pecet jest "ukryty" pod ekranem dotykowym. Dzięki obniżce cen takie rzeczy są możliwe i popularne.

  4. MS ma problem od czasów XP, bo system zaczął być na bieżąco aktualizowany, więc spadło parcie na aktualizację w sensie wersji. M.in. dzięki temu w wielu korporacjach właśnie się przesiedli na Win7, a o przejściu na wyższe wersje się nie myśli. No business reason.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 16 razy 10

  Pompujemy laptopowo tabletowy balonik na komunię?
  Całe te wykresy nie obejmują PCtów składaków, nikt kto liczy się z pieniędzmi nie zapłaci za nazwę na puszcze, te pieniądze można wydać na lepszą grafikę,procesor, pamięć, dysk?

 • japka_putina

  Oceniono 9 razy 9

  Sprzedaż komputerów, których NIKT na świecie już nie chce, jak głosi tytuł na stronie głównej portalu, wyniosła w zeszłym roku ponad 288 milionów sztuk.

 • gnom_opluwacz

  Oceniono 9 razy 9

  Ależ smętnie pieniczenie. Nie "nikt ich nie chce", a po prostu - "ludzie kupują mniej". I nic dziwnego, bo pojawia się coraz więcej rodzajow komputerów, do różnych zastosowań - od tych w kształcie zegarka czy telefonu komórkowego, przez różne tablety, aż "blaszaków".

  A że "Polacy kupują? No kupują. Widać rynek się jeszcze nie nasycił i jest miejsce dla "blaszaków". Tak jak dla komórek, tabletów i innych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX