Sprzedaż pecetów znów spadła. A Polska? Jesteśmy zieloną wyspą

Globalna sprzedaż komputerów w pierwszym kwartale tego roku znów się skurczyła. Jest to o tyle zaskakujące, że zarówno Windows 10, jak i nowa generacja hybryd miała ten trend zatrzymać. Udało się to na nielicznych rynkach, m.in. w Polsce.

Agencja Gartner informuje, że rynek komputerów osobistych skurczył w się w porównaniu z pierwszym kwartałem o 10%. Spadki sprzedaży odnotowali w zasadzie wszyscy producenci. Największy, bo wynoszący aż 26% Acer, Lenovo 12%, Dell 7,6. Jedynie Asus odnotował wzrost wynoszący 3,6 %.

Surface 3Surface 3 Fot. Microsoft

Przeczytaj też: 7 urządzeń, które chcą być pecetami

Hybrydy nie są zbawieniem

W zeszłym roku IDG prognozował, że sprzedaż hybryd takich jak iPad Pro, Microsoft Surface Pro, czy Google Pixel w ciągu tego roku wzrośnie o 75%. Zdnet wyjaśnia, że pomimo pozytywnych przejawów sprzedaż takich urządzeń nie uchroniła całego segmentu przed kolejnym spadkiem. 

Rynek pecetów znów się skurczyłRynek pecetów znów się skurczył Fot. Gartner

Biznes przygląda się Windows 10

Do wzrostu popularności PC nie przyczynił się też najważniejszy z produktów Microsoftu. Użytkownicy biznesowi, ci którzy mogliby znacząco wpłynąć na wyniki sprzedaży, wciąż przyglądają się dziesiątce, oceniają jej wartość dla firmy i wstrzymują się z decyzją o zakupie nowych urządzeń. Pewnych ruchów możemy spodziewać się dopiero pod koniec roku. 

Spadek sprzedaży komputerów PCSpadek sprzedaży komputerów PC Fot. Statista (CC)

Całkiem możliwe, że rok 2016 będzie kolejnym, w którym pogłębia się spadek sprzedaży pecetów. Latem Microsoft wypuści na rynek zaktualizowaną wersję Windows 10. Będzie to chyba ostatnia okazja, by przekonać się, czy wysiłki Microsoftu są w stanie powstrzymać wieloletni trend i zmianę zachowań konsumentów. 

Polski rynek wymyka się trendom

Sytuacja w Polsce jest inna. Nasz rynek komputerów stacjonarnych wzrósł w II kwartale 2015 roku o 2,1 procent - wynika z danych firmy IDC. Globalna sprzedaż spadła w tym okresie aż o prawie 12 procent, osiągając najniższy poziom od 2007 roku. 

Jesteśmy zieloną wyspą - jednym z nielicznych rynków w Europie, gdzie odnotowano bardzo niewielki wzrost sprzedaży pecetów i hybryd  - wyjaśnia Computer Weekly powołując się na dane Gartnera (dane za IV kw. 2015). 

 

Za Zdnet.com

Więcej o: