Przed tym urządzeniem Sony nic się nie ukryje. Patent na koniec prywatności?

Sony złożyło wniosek patentowy opisujący szkło kontaktowe z wbudowaną kamerą. Możliwości wynalazku są kontrowersyjne.

Sony złożyło wniosek patentowy, w którym opisuje urządzenie o wiele bardziej zaawansowane niż Google Glass. Chodzi o szkło kontaktowe z wbudowaną kamerą.

Przeczytaj też: Te soczewki Samsunga... wyświetlą obraz

Według informacji zawartych w dokumentach urządzenie miałoby być w pełni funkcjonalne. Oprócz układu optycznego dokonującego rejestracji na mikroskopijnej powierzchni soczewki miałby znaleźć się także procesor, antena pozwalającą na radiową komunikację oraz układ zasilania indukcyjnego. 

Szkło kontaktowe Sony z wbudowaną kamerąSzkło kontaktowe Sony z wbudowaną kamerą Fot. Sony

Rejestracja obrazu miałaby być inicjowana poprzez nieco dłuższe mrugnięcie. W ten sam sposób urządzeniu można by wydawać komendy. 

Soczewki mają być wyposażone w sensory piezoelektryczne pozwalające na wykrywanie ruchu gałek ocznych. 

CNBC wyjaśnia, że wynalazek Sony miałby być wyposażony w szereg funkcji takich jak stabilizacja obrazu czy zoom. 

Paten Sony przewiduje możliwość rozbudowania soczewek o kartę pamięci, a nawet... miniaturowy wyświetlacz, który pozwalałby przeglądać nagrania. 

Podobne rozwiązania zostały już opatentowane przez Google i Samsunga. Możliwości technologii zdają się dziś jeszcze niewystarczające, by tego typu szkła kontaktowe wdrożyć do masowej produkcji. Któregoś dnia mogą jednak trafić na rynek. Czy będzie oznaczać koniec prywatności? A może to najlepszy produkt dla interakcji z rzeczywistością wirtualną i rozszerzoną? Hełmy wydają się przecież tak niewygodne...

 

Źródło: cnet.com

Więcej o: