Przed tym urządzeniem Sony nic się nie ukryje. Patent na koniec prywatności?

Sony złożyło wniosek patentowy opisujący szkło kontaktowe z wbudowaną kamerą. Możliwości wynalazku są kontrowersyjne.

Sony złożyło wniosek patentowy, w którym opisuje urządzenie o wiele bardziej zaawansowane niż Google Glass. Chodzi o szkło kontaktowe z wbudowaną kamerą.

Przeczytaj też: Te soczewki Samsunga... wyświetlą obraz

Według informacji zawartych w dokumentach urządzenie miałoby być w pełni funkcjonalne. Oprócz układu optycznego dokonującego rejestracji na mikroskopijnej powierzchni soczewki miałby znaleźć się także procesor, antena pozwalającą na radiową komunikację oraz układ zasilania indukcyjnego. 

Szkło kontaktowe Sony z wbudowaną kamerąSzkło kontaktowe Sony z wbudowaną kamerą Fot. Sony

Rejestracja obrazu miałaby być inicjowana poprzez nieco dłuższe mrugnięcie. W ten sam sposób urządzeniu można by wydawać komendy. 

Soczewki mają być wyposażone w sensory piezoelektryczne pozwalające na wykrywanie ruchu gałek ocznych. 

CNBC wyjaśnia, że wynalazek Sony miałby być wyposażony w szereg funkcji takich jak stabilizacja obrazu czy zoom. 

Paten Sony przewiduje możliwość rozbudowania soczewek o kartę pamięci, a nawet... miniaturowy wyświetlacz, który pozwalałby przeglądać nagrania. 

Podobne rozwiązania zostały już opatentowane przez Google i Samsunga. Możliwości technologii zdają się dziś jeszcze niewystarczające, by tego typu szkła kontaktowe wdrożyć do masowej produkcji. Któregoś dnia mogą jednak trafić na rynek. Czy będzie oznaczać koniec prywatności? A może to najlepszy produkt dla interakcji z rzeczywistością wirtualną i rozszerzoną? Hełmy wydają się przecież tak niewygodne...

 

Źródło: cnet.com

Więcej o:
Komentarze (29)
Przed tym urządzeniem Sony nic się nie ukryje. Patent na koniec prywatności?
Zaloguj się
 • tom_aszek

  Oceniono 5 razy 5

  Soczewki kontaktowe z kamerą czy też aparatem fotograficznym pokazywali w "Mission Impossible 4"; nie wiem tylko, czy tam też był produkt Sony. :)

 • chocian

  Oceniono 3 razy 3

  A ja złożyłem wniosek patentowy na napęd grawitacyjny. co prawda jeszcze nie istnieje, a ja nie mam pojecia jak go wykonać ale jak ktoś go wymyśli I zrobi to bedę dochodził swoich racji.. będzie sie składał z obudowy, I modułu grawitacyjnego plus żródło energii, sorry ale to jakaś głupota z patentami na rzeczy, które jeszcze nie istnieją...

 • sauronzmordoru

  Oceniono 3 razy 3

  Dawno temu niejaki Bertrand Tavernier nakrecił film SF pt. "La mort en direct" /śmierć bezpośrednio/ właśnie o takim wynalazku.

 • thebigzumzum

  Oceniono 1 raz 1

  Soczewka kontaktowa wyswietlajaca obraz moze byc zbawieniem dla osob ktore maja mocna krotkowzrocznosc.

 • piotrus009

  0

  ale czemu na zdjęciu jest kadr z serialu Lucyfer? Co on ma wspólnego z kamerami? :p

 • login-xyz

  0

  Kto na tym najbardzej zyska to napewno okulisci i chirurdzy wzroku.. Juz zacieraja raczki a i tak maja mase roboty, bo ludzie spia w soczewkach korekcyjnych i im sie rogowka od oka. To dopiero szok, jak staniesz przed lustrem i takie cos zobaczysz? To choroba Zachodu 21wieku a ja sobie napewno teraz jakis czip z kamera z plastiku marki Sony wloze do oka i bede wygladal na ulicy jeszcze jak diabel? No to cheers! :)

 • sailor50

  0

  Pierniczenie o Szopenie. Ja wymyśliłem kamerę wbudowana w soczewkę oka, a procesor i antenę w rogówce - mózg będzie słuzyć jako pamięć, a ucho zastąpi złącze do przesłania fikmów i zdjęć. No i co? Nic, bo nie mam kasy na patent, a poza tym zapewne nie dożyje czasów gdy ktoś to zrealizuje. Wymysleć można totalnie wszystko, nawet kwadratowe koło, tylko kto to wykona? Hehehehe

 • adin_null_adin

  0

  Było już w "Śmierci na żywo". Kamera kwantowa jest lepszym konceptem - robisz nią zdjęcia dowolnego miejsca w przestrzeni z dowolnego innego miejsca. Taki bardziej zaawansowany telefon na grawitacyjne fale stojące.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX