To jeden z największych wycieków danych w historii. 273 mln haseł do kont e-mail w rękach rosyjskich hakerów

Na rosyjskim forum dla hakerów pojawiła się oferta sprzedaży pokaźnego pakietu danych. Przestępcom udało się zdobyć 273 miliony haseł do kont Gmaila, Microsoftu czy Yahoo. Najbardziej kuriozalna jest jednak cena tak gigantycznego zbioru rekordów.

Agencja Reutera donosi o jednym z największych w ostatnich latach incydencie związanym z czarnym rynkiem danych. Hold Security, firma specjalizująca się cyberbezpieczeństwie, zauważyła na jednym z rosyjskich forów przechwałki młodego hakera, który twierdził, że dysponuje milionami adresów e-mail wraz z hasłami.

1,17 miliarda rekordów za... 3 dolary

Rosjanin chciał sprzedać swój zbiór. Rozpoczęły się dość kuriozalne negocjacje. Początkowo cena za astronomiczną ilość rekordów -  1,17 miliarda - wynosiła zaledwie... 50 rubli. Czyli 3 złote za całość. Zdumienie ekspertów było jeszcze większe, gdy ostatecznie haker zgodził się na przekazanie pakietu danych... w zamian za "wychwalające wpisy na rosyjskich forach dla hakerów". 

Specjaliści Hold Security przeanalizowali bazę. Po usunięciu dublujących się adresów okazało się, że danych jest mniej. Ostateczna ilość rekordów to 273 miliony. 

To jednak całkiem sporo, ponieważ w zbiorze znalazły się dane 57 mln użytkowników rosyjskiego serwisu Mail.ru. Serwis ma miesięcznie 64 mln aktywnych użytkowników, przechwycono więc dane zdecydowanej większości z nich. Na liście poszkodowanych znalazły się też dziesiątki milionów użytkowników Gmaila (24 mln), poczty Microsoftu i Yahoo. Poszkodowany może być nawet co dziesiąty użytkownik tych usług.

Hold Security twierdzi, że oprócz adresów e-mail przestępcom udało się  przechwycić dane logowania tysięcy dyrektorów banków, menedżerów, właścicieli firm. 

Użytkownicy, których dane przejęto, zostali  poinformowani o potrzebie zmiany hasła. 

Czytaj też: Zaszyfrują ci komputer, zażądają 300 dol. i co zrobisz?

 

Więcej o:
Komentarze (11)
To jeden z największych wycieków danych w historii. 273 mln haseł do kont e-mail w rękach rosyjskich hakerów
Zaloguj się
 • needmoney

  Oceniono 21 razy 11

  Celny komentarz znalazłem : "Polaków to nie powinno ruszać przecież hojnie finansujemy urząd głównego inspektora ochrony danych osobowych, urzędnicy z pensjami oderwanymi od realiów "na pewno" zadbają o nasze dane ..."

 • ceramiczne_plecki

  Oceniono 2 razy 2

  Panie redaktorze proszę się zdecydować co do waluty. Ja wiem, że jutro już weekend i nie ma kiedy taczki załadować, ale dolar to nie to samo co złotówka :)
  "1,17 miliarda rekordów za... 3 dolary"
  "1,17 miliarda - wynosiła zaledwie... 50 rubli. Czyli 3 złote za całość.'

  --
  //youtu.be/AFyRAbHy0KE?t=3718

 • david321

  Oceniono 1 raz 1

  Inwalida umysłowy piszacy tego newsa zapomniał wspomnieć że najwięcej kont pocztowych pochodzi z MAIL.RU :)

 • lenny102

  0

  Nie wiem zupelnie, o co loto, ale ja mam problem od dawna-ktos sie podszywa, chyba rosyjski serwer, i rozsyla spamy z moim adresem jako zwrotnym...Koszmar normalnie.I ponoc niz z tym nie zrobie:((

 • fidlpk

  0

  Ciekawe po co komu hashowane hasła, bo raczej nie sądzę żeby poważni operatorzy przechowywali je w formie tekstowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX