Hejt wokół nowego Battlefielda pokazuje, jak niewiele wiemy o I wojnie światowej

Nowy Battlefield zaskakuje tematyką, a przy okazji pokazuje poważny problem: niewiele wiemy o historii. I to ma naprawdę przykre konsekwencje.

Nowy Battlefield rozgrywać się będzie w czasach I wojny światowej. To w wirtualnym świecie niemodny okres, bo jeśli już sięgano po historię, to najczęściej stawiano na II wojnę światową. Ostatnio lata 1939-1945 wyparła jednak moda na starcia w przyszłości, co niektórym mocno się przejadło. Battlefield plusuje samą oryginalną tematyką. Jak bardzo decyzja twórców ucieszyła grających pokazuje reakcja na zwiastun Battlefielda i największego konkurenta serii, Call of Duty: Infinity Warfare. Trailer futurystycznej strzelanki już jest w TOP 10 najgorzej ocenianych filmów na YouTubie, a Battlefield osadzony w trakcie I wojny światowej zbiera sporo pozytywnych opinii.

Nie licząc edycji kolekcjonerskiej.

Specjalny zestaw składa się z figurki żołnierza. Niby nic nadzwyczajnego, ale akurat ten jest czarnoskóry. Mężczyzna znajdzie się też na okładce gry. Reakcja polskich użytkowników serwisów o grach?

Oho, piękna, książkowa poprawność polityczna. Tego murzyna to sobie mogli podarować. Szkoda, że jeszcze tęczowej opaski nie nosi. Już chętniej zobaczyłbym Jurgena w spiczastym hełmie.
IWŚ kojarzy się z żołnierzem niemieckim, francuskim, brytyjskim, rosyjskim a nie z murzynem w pelerynie. Dlatego ta figurka to nic innego jak popadanie w skrajność.
Poprawność polityczna zakrólowała. Tak nietrafionej figurki dawno nie widziałem.
Widać ,że EK na rynek US wydana. Tam można każdy kit wcisnąć plus murzyn dla zwiększenia zainteresowania
A mnie się Pierwsza Wojna z czarnoskórymi oddziałami nie kojarzy, i gwarantuję, że większości ludziom też nie.
Fajnie wszystko, ale po co ten murzyn w 1WŚ?
Szczerze wątpię aby taki temat był poruszany , to że dali zdjęcie czarnoskórego o niczym nie świadczy.No chyba że pod publiczkę ale raczej nie , główną postacia może być ten gość ale historia czarnoskórych w czasie wojny światowej to raczej fantazja.
Czekamy jeszcze na info o gejach bo Murzyni już są by nie daj Boże ktoś DICE nie oskarżył o rasizm, ksenofobię, antysemityzm ( tak na wszelki wypadek ) i oczywiście o faszyzm :D ( najmodniejsze słowo tęczowych organizacji ).
Z każdej strony wciskają nam propagandę multikulti jak mogą.Niedługo będzie, że Kopernik, Tesla, Edison i wszyscy dzięki którym mamy to co mamy byli czarni, a Polacy wywołali drugą wojnę światową i byli faszystami.

Jest tego więcej. Na szczęście nie są to aż tak przesadzone komentarze, jak miało to miejsce przy okazji polskiej gry IS Defense. Wówczas większość grających cieszyła się z tego, że może postrzelać do uchodźców (mimo że wrogiem w grze jest Państwo Islamskie) i że jest to świetna gra, która walczy z "polityczną poprawnością”, więc "Hitler byłby dumny”.

Tu aż tak ostro i chamsko nie jest, choć trudno obok tych komentarzy przejść obojętnie. Znowu pojawia się zła poprawność polityczna, znowu narzekania na to, że "wciska się kłamliwą ideologię”. Niestety - nic nowego.

Gry i rasizm

Takie "afery” są dowodem na to, że rasistowskich komentarzy i poglądów w Sieci wśród wielu grających nie brakuje. Niby to oczywiste, skoro takie opinie pojawiają się w społeczeństwie, to muszą być też w grupach. Jest to jednak niepokojące, bo coraz częściej rasizm widać i staje się czymś naturalnym. Szczególnie absurdalna dyskusja toczyła się na temat Wiedźmina 3. Jeden z dziennikarzy zastanawiał się, dlaczego w grze nie ma czarnoskórych postaci, co rzeczywiście mogło być zastanawiające. To w końcu gra fantasy, a nie wierna, historyczna kopia.

 

Przeciwnicy "politycznej poprawności” od razu go zaatakowali, argumentując, że świat Geralta to świat Słowian, więc "murzyn nie pasuje”, precz z promocją multi-kulti, Wiedźmin to tradycja! A do tego sporo niewłaściwych i niepotrzebnych wpisów. Podobne, a nawet dużo ostrzejsze komentarze, pojawiły się pod informacją o tym, że w Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear pojawia się wątek postaci transgenderowej. Nieistotny i marginalny, ale sam fakt, że coś takiego miało miejsce, oburzył sporą grupę.

Gry są więc polem światopoglądowej bitwy. Choć jak widać, samozwańczy obrońcy wolności słowa (rozumianej w ich własny, pokraczny sposób) walczą z wymyślonym przez nich wrogiem, czyli "polityczną poprawnością”, która ma na celu wprowadzenie wątków rasowych czy płciowych do "ich” świata gier. A w nim bohater jest zawsze biały, żyjący w zgodzie z hasłem "chłopak, dziewczyna, normalna rodzina”.

Battlefield świetnie demaskuje niewiedzę. Wszystkie komentarze krytykujące twórców są śmieszne, bo nieprawdziwe. Czarnoskórzy walczyli w trakcie I wojny światowej. Może i nie było ich zbyt wielu, ale na pewno zapisali się na kartach historii, czego przykładem jest oddział Harlem Hellfighters, składający się z afroamerykańskich żołnierzy. Henry Lincoln Johnson był zresztą pierwszym amerykańskim żołnierzem, który został nagrodzony wysokim francuskim odznaczeniem za odwagę na polu bitwy. I wojna światowa także i pod tym względem była przełomowym wydarzeniem, bo dyskusja na temat czarnoskórych żołnierzy w Stanach Zjednoczonych odgrywała dużą rolę.

Cenna lekcja historii 

Oczywiście, pewnie chodzi tu też o cele marketingowe. Gdyby Polska była ważnym, liczącym się rynkiem, bohaterem mógłby być Polak. Ale trudno krytykować tutaj wydawcę i twórców, skoro gra jest szansą, by dla wielu być lekcją historii. Pokazać wątki, które wcześniej były pomijane lub lekceważone. Albo nieznane, czego dowodem jest polski rynek i komentarze rodaków.

BattlefieldBattlefield fot. EA

Battlefield jest jednak przede wszystkim przykrym dowodem na to, że niewiele o historii wiemy. Wiele ważnych i istotnych spraw albo umknęło, albo o nich zapomniano, albo - co gorsza - nawet o nich nie uczono. Wpisując w Google Harlem Hellfighters znajdziemy niewiele artykułów na ten temat. A byłoby ich pewnie jeszcze mniej, gdyby nie komiks i jego ekranizacja. To dobra okazja, żeby zadać sobie pytanie: czy o I wojnie światowej wiemy wystarczająco dużo? Czy ten okres nie jest w polskich szkołach marginalizowany? Możemy załamywać ręce nad jakością internetowych opinii, jednak one z czegoś się biorą. I na przykładzie Battlefielda doskonale widać, co jest powodem.

Komentarze na temat nowego Battlefielda moglibyśmy uznać za kolejny problem rasizmu w Sieci, ale bardziej w oczy rzuca się zwykła niewiedza. Stereotypowe myślenie, niesprawdzanie informacji, ignorancja. Czy gra będzie lepszą lekcją historii niż ta w szkole? Może dzięki temu ktoś pozna pewne wątki i będzie chciał dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Na razie gra pokazała, że wielu ma braki. I jest to bardzo niepokojące.

 

Więcej o:
Komentarze (91)
Hejt wokół nowego Battlefielda pokazuje, jak niewiele wiemy o I wojnie światowej
Zaloguj się
 • antykwarium

  Oceniono 53 razy 31

  "Czarnoskórzy walczyli w trakcie I wojny światowej. Może i nie było ich zbyt wielu"
  Zgadza się, było ich niewielu i dlatego właśnie ta postać, jako symbol I wojny światowej, jest zwyczajnie śmieszna, bo trafiła do gry WYŁĄCZNIE z powodu politycznej poprawności.

 • ulanzalasem

  Oceniono 24 razy 12

  Autor po raz anty popisuje się ignorancją, siłowym przepychaniem osobistych tez, które trudno obronić, a wydźwięk tego ma chyba cel - nabicie ilości odsłon/komentarzy. Mało profesjonalne.

 • silthor

  Oceniono 9 razy 7

  Żeby było śmieszniej ów murzyn strzela z niemieckiego pistoletu Mauser C96.

 • kwiatpatologii

  Oceniono 9 razy 7

  "Na razie gra pokazała, że wielu ma braki. I jest to bardzo niepokojące."
  Błędy i niedoróbki w artykułach w GW pokazują jakie braki mają tzw.redaktorzy. Nie jest to niepokojące.To jest żenujące.

 • piotrus.pan11

  Oceniono 8 razy 6

  Myślę, że autor nie odróżnia rasizmu od realizmu. Nikt nie twierdził, że w trakcie I wojny światowej nie zdarzali się czarnoskórzy, a w każdym razie nie-biali żołnierze. Zdarzali się - i to nie tyle w armii amerykańskiej, co w armiach mocarstw kolonialnych. Chodzi o to, że to właśnie z czarnoskórego żołnierza zrobiono symbol pierwszej wojny światowej, co zważywszy na odsetek takich żołnierzy w trakcie tego konfliktu jest absurdem. Nie jedynym zresztą - peleryna a la superman i kamizelka komandosa również mają się do wierności historycznej tak, jak wstawienie zombie do filmu o Lincolnie (był taki!).
  Ludzie się z tego śmieją nie dlatego, że są rasistami (choć może niektórzy są), tylko dlatego, że jest to typowo amerykańska pop-kulturowa papka. Mniej więcej równie idiotyczna, jak Tom Cruise jako symbol wojen z samurajami w okresie Meiji. Tyle że nie przypominam sobie, aby ktoś pisał górnolotne teksty na temat "Ostatniego samuraja", broniące realizmu filmu (no bo biali doradcy istotnie się wtedy w Japonii zdarzali i kto wie czy któryś nie przeszedł na stronę samurajów). Nikt też nie próbował bronić sarkastycznych komentarzy na temat tego filmu zarzucając rasizm i ignorancję komentującym (no bo jak to - biały to niby gorszy, że nie mógł być ostatnim samurajem?).
  Jestem jak najbardziej za tym, aby filmy opisujące daną epokę czy społeczeństwo wiernie odwzorowywały jego przekrój rasowy. W Stanach bardzo długo czarnoskórzy nie pojawiali się w filmach w ogóle albo wyłącznie w drugoplanowych i stereotypowych rolach. To nie było ok i dobrze, że się skończyło. Natomiast jest różnica między realistycznym odwzorowaniem rzeczywistości, a jej przekłamaniem w celu przeforsowania jakiejś agendy. Niestety ta figurka jest przejawem tego ostatniego, co ośmiesza i szkodzi skąd inąd słusznej idei równości ludzi bez względu na rasę.

 • xj220

  Oceniono 11 razy 5

  Ten "artykuł" pokazuje zaś, jakim manipulantem jest jego autor.

 • patatajson

  Oceniono 6 razy 4

  No więc czekam na grę o Bitwie o Wielką Brytanię, stworzonej na rynek "zachodni", z Polakiem na okładce. Wiem, że w porównaniu do reszty uczestników tej bitwy może nie było Polaków zbyt wielu, ale czemu nie - w końcu nasi piloci też tam walczyli! I nawet mieli świetne wyniki! Ale niestety było nas znacznie mniej, niż innych pilotów i trudno nas pokazywać jako symbol tej bitwy...

  Dlatego wyjaśniam - nie jestem rasistą, ale po prostu I WŚ nie kojarzy się ludziom zainteresowanym tematem z czarnoskórymi i tyle! Jeśli chcecie sprzedać grę o wojnie secesyjnej, możecie użyć czarnoskórej postaci na okładce (też trochę naciąganej, ale jeszcze ujdzie), ale w I WŚ walczyli głównie biali żołnierze i trzymajmy się faktów! Ktoś chce tu na siłę znaleźć konflikt, którego nie ma.

 • adam3407

  Oceniono 10 razy 4

  Gdzie lewaczek Bednarek widzi hejt w przytoczonych komentarzach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX