Pożycz pieniądze na 50 lat, inaczej nie zarobisz ani grosza. Tak działają ujemne stopy procentowe

Wpłać oszczędności na roczną lokatę, potrącimy sobie jeden procent, a resztę na pewno oddamy – bank promujący w taki sposób depozyty rynku raczej nie zawojuje. Tymczasem aż 30 proc. obligacji skarbowych krajów rozwiniętych ma ujemną rentowność i te papiery wciąż się sprzedają. Inwestorzy szukają jednak alternatywnych rozwiązań.

Posiadacz niewielkich oszczędności, zamiast wpłacić je na lokatę z ujemnym oprocentowaniem, raczej zdecyduje się przetrzymać gotówkę w szufladzie. Dzięki temu nie zyska, ale też nie straci. Fundusz z miliardowymi aktywami, którego strategia przewiduje inwestowanie tylko w instrumenty dłużne o najwyższym ratingu – już nie.

Raczej pogodzi się z tym, ze niewielka strata jest ceną ponoszoną za maksymalne bezpieczeństwo. Może też liczyć na to, że z czasem cena tych papierów na rynku wtórnym wzrośnie i uda się je odsprzedać z zyskiem przed terminem wykupu. Inni, nieco bardziej otwarci na ryzyko, raczej będą szukali innych sposobów, by zainwestować swoje środki z zyskiem. Jakimkolwiek. Dlatego szybko rośnie popularność dwóch klas aktywów, dzięki którym zyski wciąż są możliwe – rządowego długu z bardzo odległymi terminami wykupu oraz obligacji korporacyjnych.

Jeśli do dwuletnich obligacji krajów o najwyższych ratingach trzeba dopłacać, dzięki dziesięcioletnim można wyjść na zero, natomiast dłuższe dają nadzieję na sensowny zysk, to inwestorzy zgłaszają popyt właśnie na te najdłuższe papiery. Jak oceniają analitycy Goldman Sachs, średni okres zapadalności obligacji sprzedawanych w krajach strefy euro już bardzo wzrósł: z około 10 lat w 2014 r. do około 15 lat w 2015 r.

A to jeszcze nie koniec. Z szacunków wykonanych na podstawie parametrów emisji przeprowadzonych od stycznia br. wynika, że w 2016 r. ta wartość jeszcze się wydłuży – nawet do 25 lat.

Obligacje na 50 lat?

Przykładów ilustrujących to zjawisko nie trzeba szukać daleko. W kwietniu Francja sprzedała papiery dłużne o wartości 9 miliardów euro wygasające w latach 2036 i 2066 (a więc 20- i 50-letnie). Ich rentowność to, odpowiednio, 1,25% i 1,75%. W porównaniu z długiem niemieckim czy japońskim to całkiem dobra stawka, ale pokazuje to tylko tyle, jak bardzo rynek zmienił się w ostatnich kilku latach. Sprzedając w latach 2005 i 2010 pięćdziesięcioletnie obligacje, Francja zapewniała inwestorom stopę zwrotu na poziomie aż 4%. Wyraźnie więcej, bo 3,45% w skali roku zobowiązała się płacić Hiszpania, która pięćdziesięcioletnie papiery sprzedała inwestorom po raz pierwszy.

Także inne europejskie kraje stawiają na papiery z bardzo długim terminem zapadalności. W kwietniu Belgia wyemitowała swoje pierwsze obligacje na 50 lat, a jak informuje The Wall Street Journal, do podobnego kroku przymierzają się też Włochy.

To absurdalnie długi termin? Niekoniecznie. Dla funduszy emerytalnych czy firm ubezpieczeniowych, które pomnażają oszczędności klientów w bardzo długiej perspektywie, taki termin jest wręcz korzystniejszy niż 5 czy 10 lat, typowo kojarzone z obligacjami. Choć oczywiście wraz z okresem życia obligacji rośnie też ryzyko inwestora.

W Polsce wciąż zarobisz

Kapitał przyciągają też obligacje korporacyjne, czyli emitowane przez firmy pozyskujące finansowanie z rynku. Takie papiery dają wyższy dochód niż rządowe, nic więc dziwnego, że ustawiają się po nie kolejki inwestorów. Jak informuje Bloomberg, tylko wczoraj amerykańskie firmy z ratingami inwestycyjnymi uplasowały na rynku papiery dłużne o wartości 7,8 mld dolarów, a od początku tygodnia – 41 mld dolarów. Poważnie zagrożony jest więc tygodniowy rekord sprzedaży ustanowiony w styczniu (63 mld USD). I wcale nie musi to być koniec wzrostów na tym rynku.

W Polsce na szczęście nie trzeba jeszcze wykonywać takich ruchów, by zarabiać na instrumentach dłużnych. Stopy procentowe, choć rekordowo niskie, wciąż są dodatnie, to banki płacą klientom za lokaty, a nie odwrotnie, klienci płacą bankom za kredyty, a rządowe obligacje zapewniają dodatnie stopy zwrotu. I dzięki temu bez problemu się sprzedają.

Więcej o:
Komentarze (23)
Pożycz pieniądze na 50 lat, inaczej nie zarobisz ani grosza. Tak działają ujemne stopy procentowe
Zaloguj się
 • david321

  Oceniono 17 razy 11

  Klienci zawsze beda placic bankom 10x wiecej niz banki klientom.
  Wiekszosc kredytow krotkoterminowych ma RO w skali roku prawie 20%.
  Co z tego ze bank kusi mnie kredytem za 8% jak doliczane sa prowizje, ubezpieczenia i oplaty regulowane pierdylionem wskaznikow. Za 30 000 na 2 letniej lokacie, bank mi chce zaplacic 240 pln. Za tej wielkosci kredyt, skasuje mnie na 8000 minimum.

 • mille666

  Oceniono 10 razy 4

  Zgrabny bełkocik... onegdaj ludzie z kasą zasilali gospodarkę, dziś inwestorzy i tak skończą u Madoffopodobnych...

 • ltte

  Oceniono 1 raz 1

  Chyba Cypr jest rekordzistą nowej mody odsetkowej. Ujemna rentowność wyniosła bodajże -30%.
  U nas też jedna firma wypuściła papiery dłużne - Stocznia Szczecińska. Związek Artystów do dzisiaj je wspomina ;-)

 • micant45

  Oceniono 2 razy 0

  Banki robią tak, ponieważ w systemie rezerwy cząstkowej gotówka nie jest im do niczego potrzebna. Gdyby powrócono do pełnej rezerwy, wtedy stopy lokat nie mogłyby być ujemne. Co więcej zniknęłaby wtedy na dobre inflacja, a to z kolei oznaczałoby koniec eldorado dla systemu finansowego, który jako jedyny na świecie opracował metodę wypłukiwania złota z powietrza (tzn ma prawo do legalnej produkcji pieniądza z niczego, tzw kreacji pieniądza).
  Ludzie są dziś ogłupiani przez nową lewicową pseudo ekonomię. Nie zdają sobie sprawy z tego, że np inflacja to nie jest wtedy jak ceny rosną, tylko wtedy jak cały czas przybywa pieniądza w obiegu, wzrost cen jest tylko jednym z widocznych efektów inflacji.

 • gordogringo

  0

  Dla mnie kredyt w banku to tylko na mieszkanie. Każdy inny kredyt to ogromna strata. Samochód tylko za gotówkę, jak mnie nie stać, to wolę kupić używany wygodny kilkuletni samochód. Znajomy który zarabia 20tyś miesięcznie, kupił nowego Opla Astrę, a nie jakieś BMW czy Audi.

 • cezarykaminski

  0

  Durny świat.... 80-letni Soros kupuje 50-letnie obligacje bo przecież bysie zes..rał gdyby nie skorzystał z okazji zarobienia 1,7%.... :-D

 • moontravel

  0

  Zamiast wydawać kasę na fundusze emerytalne lepiej dać na lokatę. Podatek będzie mniejszy niż opłaty za prowadzenie funduszu. Stopa zwrotu z lokat jest większa niż z funduszy a zysk pewniejszy.

 • smiki48

  0

  fundusze inwestują w ujemne obligacje bo takie otrzymują polecenie od rządzących. To jest decyzja polityczna a nie ekonomiczna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX