Wpadka TVP. Zamiast zdjęcia polskiego piłkarza, pokazali screen z gry. Nie tylko im się to przytrafiło

Co zrobić, gdy do materiału brakuje prawdziwych zdjęć lub nagrań? Za źródło posłużyć może... gra. Tak postąpiło TVP. Pierwsi jednak nie byli.

Adam Nawałka podał szeroki skład reprezentacji na Euro. TVP zrobiło o tym materiał, ale natrafiło na mały problem - redakcja nie miała zdjęcia Thiago Cionka. Odpowiednią fotografię znaleziono więc w grze wideo "Pro Evolution Soccer 2016".

Innym telewizjom  również zdarzały się podobnie wpadki. Duńska stacja w materiale o Syrii wykorzystała krajobraz Damaszku z gry Assassin’s Creed. BBC, również informując o wydarzeniach z Syrii, użyła logo fikcyjnej organizacji United Nations Space Command, znanej z serii Halo. Skąd  taka pomyłka? Prawdopodobnie chodziło o United Nations Security Council.

Gry w służbie manipulacji?

Niektóre wpadki są śmieszne, niektóre mocno niepokojące. Tak było w przypadku materiału Russia Today o dzieciach żołnierzach, gdzie za ilustrację posłużył fragment  z gry Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. Wpadkę również łatwo wytłumaczyć, bo zdjęcie pojawia się w Google Grafika, gdy wpiszemy „child soldiers”.

Ze względu na coraz ładniejszą i realistyczną oprawę graficzną o podobne pomyłki nietrudno. Nietrudno także o wprowadzający w błąd montaż, który sprawi, że wydarzenia z wirtualnego świata przedstawi się jako prawdziwe.

Wystarczy zobaczyć, jak wyglądają zawodnicy w grze NBA 2K16. To jeszcze nie fotorealizm, ale patrząc na obrazki z gry można przez chwilę pomyśleć, że to prawdziwy zawodnik. Dopiero szczegóły zdradzają, że to "tylko” wirtualna postać.

NBA 2K16NBA 2K16 fot. NBA 2K16

 

Więcej o:
Komentarze (14)
Wpadka TVP. Zamiast zdjęcia polskiego piłkarza, pokazali screen z gry. Nie tylko im się to przytrafiło
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 13 razy 7

  Samolot wysadził ktoś z Kancelarii Lecha Kaczyńskiego! To oni stworzyli tzw. Listę Śmierci, czyli listę osób, które miały zginąć, to oni bez kontroli ładowali do samolotu fanty (walizki, wieńce, bagaże itd.) i to ich partia odbiła się dzięki zamachowi od dna! To ich gazety dzięki publikowaniu sensacji, które mógł znać tylko zamachowiec, z niszowych wydawnictw wyskoczyły na czoło i zarobiły furę kasy.
  Czy nowa komisja zbada ten wątek? Wątpię...

 • mooki

  Oceniono 14 razy 6

  Kurdupel musi odejsc. To sie w glowie nie miesci.

 • tenare

  Oceniono 9 razy 5

  Czy właściciele praw autorskich do gry wideo "Pro Evolution Soccer 2016" wiedzą o publicznym wykorzystaniu grafiki z ich gry w telewizji TVPiS?

 • kataryniarski

  Oceniono 3 razy 3

  Co za amatorszczyzna, oni już samych siebie przebijają. No ale, fachowców pozwalniali, pozatrudniali pociotków i absolwentów szkoły Rydzyka to i mają wpadkę za wpadką :D

 • kalim13

  Oceniono 2 razy 2

  Jak tam wpadka. Parówka robiąca za samolot nie dziwi. Bandyta jako minister nie dziwie. A wy się czepiacie małego print scena?

 • flying_ben

  Oceniono 1 raz 1

  Rozpoznają teren przed większą mistyfikacją! Otóż mecze w TVP tak naprawdę będą rozgrywane na konsoli, a mistrzem zostanie oczywiście reprezentacji Polski. Tym samym PIS dopisze sobie kolejny "wielki sukces" na swój rachunek. To nie jest żart. W Korei Północnej robią tak od dawna.

 • madzia78-ltd

  Oceniono 2 razy 0

  drodzy rzadzacy tvdno a gdzie te zapowiadane szumnie przedstawienia tetaru tv byl jeden nowy i reszta powtorki a dalej po kase to juz gorki glaby

 • gela1

  Oceniono 3 razy -1

  no brawo, dziennikarze sledczy z Czerskiej, afera dorszowa to mały pikuś, tu mamy przekręt stulecia
  czy już czaicie się w łazience na Woronicza zeby zobaczyć czy Kurski ręcę myje ?

 • gr_ub_y

  Oceniono 4 razy -2

  Dobrze, że to nie TVN, bo by pewnie Ryśka Petru wcisnęli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX