Jedna osoba na dziesięć sprawdza swój telefon w czasie seksu. Jesteśmy pokoleniem powiadomień

Daniel Maikowski
Rosnąca zależność od cyfrowych technologii prowadzi do zaburzeń porównywalnych z zespołem ADHD – wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Wirginia oraz Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej

Kiedy ostatnio zerkałeś/as na ekran swojego smartfona? 5 minut temu? 15 minut temu? Czy zdarza się czasem odświeżać stronę Facebooka kilkakrotnie w ciągu kilku minut? Czy przerywasz wykonywaną czynność, gdy tylko usłyszysz dźwięk powiadomienia? Jeśli te pytania wydają się ci bliskie, to należysz do tzw. pokolenia powiadomień.

Naukowcy z dwóch amerykańskich uczelni postanowili przeprowadzić eksperyment, w którym udział wzięła grupa 221 studentów. Zostali oni poproszeni o aktywowanie powiadomień w swoich smartfonach. W kolejnym tygodniu badani zostali natomiast poproszenie o wyłączenie powiadomień. Na koniec każdego tygodnia studenci wypełniali kwestionariusz, oceniając poziom swojego rozproszenia i nadpobudliwości.

Niemal 10 lat temu Steve Jobs obiecał, że smartfony zmienią wszystko. Dziś, z telefonem w kieszeni, ludzie są bombardowani powiadomieniami – z poczty e-mail, SMS-ów, mediów społecznościowych i agregatów wiadomości. Poszukujemy odpowiedzi na pytanie o to, jak ten zalew powiadomień wpływa na nasze umysły.

podkreśla Kostadin Kushlev, psycholog z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i jeden z autorów badania.

Wynik przeprowadzonego eksperymentu nie były specjalnym zaskoczeniem. Okazało się, że dźwięk powiadomień zwiększał u badanych poziom stresu i wywoływał symptomy przypominające zespół ADHD.

Kushlev powołał się również na najnowsze badania, z których wynika, że nawet 95 proc. użytkowników smartfonów korzysta ze swoich urządzeń w czasie spotkań towarzyskich; siedem na 10 osób korzysta z nich w czasie pracy, a jedna na 10 osób przyznaje się do spoglądania na ekran smartfona w czasie seksu.

Smartfony mogą przyczynia cię do występowania tych symptomów poprzez serwowanie nam szybkiego i łatwego źródło rozproszenia” – zaznacza Kushlev.

Jak wydostać się z pętli powiadomień? Według Kushleva jest to niezwykle proste. Wystarczy je po prostu wyłączyć i dbać o to, aby telefon przez cały czas nie znajdował się w zasięgu naszej dłoni. Szczególnie podczas tych bardziej intymnych chwil...

 

Więcej o: